Národný park Dunajské luhy

Kúsok za hranicami Slovenska, medzi Bratislavou a Viedňou sa rozprestiera v Európe jedinečná chránená oblasť lužných lesov – Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen), ktorý v tejto sezóne oslavuje 20 rokov. Vstupnou bránou do lužných lesov je zámok Schloss Orth – Návštevnícke centrum národného parku v obci Orth an der Donau. Odtiaľ sa môžete vydať na potulky po krásnej prírode dunajských luhov.

Jar a prebúdzajúca sa príroda je ideálnou možnosťou spoznať typickú prírodu v okolí Dunaja, podnikať výlety, zažiť na vlastnej koži, ako to vyzeralo v okolí tohto veľtoku kedysi dávno, keď ešte nebol regulovaný a žil si vlastným životom. Základnou snahou ochranárov je nezasahovať do prírody vôbec, alebo ak, tak len v najnevyhnutnejších prípadoch. Iba tak sa dá zachrániť príroda v jej najčistejšej podobe.    

Unikátna prírodná učebnica

Národný park Dunajské luhy je európskym unikátom, lebo v dnešnej dobe je priam nemožné, aby sa podarilo zachovať taký kus prírody medzi dvoma veľkými mestami akými sú Bratislava a Viedeň. Národný park so svojím fantastickým svetom zvierat a rastlín ponúka nezabudnuteľné zážitky pri pozorovaní prírody a pozýva na prechádzky so sprievodcom (k dispozícii sú aj slovenskí sprievodcovia a informačné tabule v slovenskom jazyku). V dunajských luhoch má svoje miesto vyše 700 druhov rastlín, viac ako 30 cicavcov a 100 močiarnych vtákov, osem plazov a 13 druhov obojživelníkov, tisíce malých druhov hmyzu, ako aj 50 druhov rýb. S fascinujúcim svetom dunajských luhov sa môžu hostia zoznámiť na multimediálnej výstave v zámku Schloss Orth (len 35 km od Bratislavy): „DonAUräume“ (je aj v slovenčine). Prezentuje národný park od jeho vzniku až po súčasnosť.

Park dáva možnosť zoznámiť sa prírodou na vlastnej koži. Na zámockom ostrove pri zámku napríklad sysle, európska korytnačka močiarna, rôzne druhy hadov, kvitnú zriedkavé vodné rastliny, divoké kvety... V presklenej pozorovateľni pod vodou môžete sledovať ryby dunajských ramien, mušle či kraby v ich prirodzenom prostredí. Rôzne stanovištia na ostrove, na ktorých sa dá veľa dozvedieť, dopĺňajú ponuku pre malých i veľkých.    

Novinka v sezóne 2016

Nationalpark – Lounge: nové, interaktívne infocentrum národného parku ponúkne nové pohľady na prírodu dunajských luhov. Pre návštevníkov je k dispozícii zdarma v Centre národného parku - v zámku ORTH (schlossORTH Nationalpark-Zentrum), v obci Orth/Donau. Ponúka zároveň aj príjemné posedenie pri káve, či malé občerstvenie.

"Slovenské dni” v Národnom parku v roku 2016

  • Mimoriadna ponuka počas slovenských štátnych sviatkov a vybraných sobôt pre návštevníkov zo Slovenska - 25., 28. marec, 16. apríl, 1., 8., 28. máj, 18. jún, 5., 23. júl, 13., 29. august, 1., 15. september, 1., 15. október, 1. november -  počas týchto dní platí pre slovenských návštevníkov zľavnené vstupné až 20% v porovnaní so stálymi cenami!
  • Zľavnené vstupné počas Slovenských dní: dospelí: 8,80 €, deti a mládež od 6 do 19 rokov a študenti: 4,80 €, rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): 16 €
  • Ponuka pre slovenských návštevníkov: prehliadka výstavy "DonAUräume” (tematika národného parku) so slovenským sprievodcom, informačný materiál v slovenčine. Začiatky prehliadok v slovenčine: o 10.30, 11.30, 13.30, 14.30,15.30 a 16.30 hodine. Prihlásenie vopred v uvedené slovenské dni nie je potrebné. Miesto stretnutia: zámok (schlossORTH) - vstupná hala, dĺžka prehliadky so sprievodcom: cca. 1 hod.
  • Vo vstupnom je zahrnutá aj: individuálna prehliadka vyhliadkovej veže a zámockého ostrova s podvodnou pozorovateľňou (plán s popisom jednotlivých stanovíšť dostanete tiež v slovenskom jazyku pri vstupe). Celková dĺžka pobytu je cca 2,5 hodiny.

 Otváracia doba a informácie

Autor: slo, foto: www.donauauen.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.