Zima v regióne Villach

Jen málokterá oblast zimních sportů je schopná nabídnout svým hostům tolik možností, jak strávit volný čas, jako oblast kolem Villachu. Nádherné lyžařské terény poskytují Gerlitzen Alpe a Rozhraní tří zemí (Dreiländereck), vyznavači skialpinismu a běžeckého lyžování najdou ideální podmínky v přírodním parku Dobratsch, v samotném Villachu je možné se vydávat za kulturou, do historie a za dobrým jídlem, Korutanské termální lázně v obci Warmbad-Villach slibují rajské lázeňské požitky.

Na lyžích kolem dokola hory Gerlitzen Alpe

25 perfektně upravených sjezdovek všech stupňů obtížnosti s celkovou délkou 42 kilometrů a 15 kilometrů svahů s hlubokým sněhem ve volném terénu. S tak bohatou výbavou se zimním sportovcům představuje hora Gerlitzen Alpe, která navíc každý rok překvapí nějakou novinkou. Letos je to nová trať „Rodinná sjezdovka Wörthersee“, vybudovaná vedle „Klasické sjezdovky Wörthersee“, na níž se báječně vykrajují carvingové oblouky. A díky nové, moderní a výkonné 6-místné sedačkové lanovce běží provoz v oblasti jako na drátkách. Nejlepší způsob, jak se dokonale seznámit s celou lyžařskou oblastí, je unikátní lyžařský okruh „Stella Ronda“. Lanovky se střídají se sjezdovkami a člověk si v naprosté pohodě krouží své oblouky stále slunci vstříc. Chce-li si však trochu zvýšit adrenalin, zúčastní se závodu „Stella Ronda Snowchallenge“. Čas, který každý lyžařský závodník potřebuje ke zvládnutí všech sjezdů a výjezdů lanovkami, se pochopitelně zaznamenává. Nejde však o to, že je třeba prosvištět okruh v absolutně rekordním čase. Vtip je v tom, že je třeba se v maximální míře přiblížit předem stanovenému času, kterého docílila prominentní osobnost, jejíž identita je sice známá, ne však její výsledný čas. Komu se to podaří, může vyhrát velmi hodnotnou cenu, mezi jiným i osobní vůz.

Že jsou všechny sjezdovky uměle zasněžovány, se rozumí samo sebou. Navíc však jsou zde v provozu speciální chladicí věže, které jsou schopny ochladit vodu na takovou teplotu, aby bylo možné začít vyrábět technický sníh i za teplejšího počasí. Nezapomnělo se ani na dostatečný počet parkovacích míst. A tak tedy mají řidiči k dispozici celkem 3600 míst na parkovištích v Annenheimu, Klösterle a na hoře samotné. První kabina panoramatické lanovky Kanzelbahn vyjíždí od břehů Ossiašského jezera na vrchol Gerlitzenu již v 8.15 hod.!

Vynikající kvalita sjezdových tratí na Gerlitzenu je vyhlášená. Z tohoto důvodu byl lyžařské oblasti Gerlitzen Alpe – jako jediné v Korutanech - propůjčen zvláštní certifikát, jímž se označují oblasti, které jsou zvláště vhodné pro lyžařské začátečníky. Označení „Welcome Beginners“, které je současně značkou nejvyšší kvality, propůjčuje odborné sdružení rakouských lanových drah teprve na základě důkladného přezkoušení a posouzení přísnou porotou, zda daná oblast splňuje předepsané parametry.

Gastronomie a ubytování

Jsou tací mezi námi, kteří zběsile lyžují od úsvitu až do setmění. Ani je nenapadne udělat si přestávku a dát si něco dobrého k snědku. Pro nás ostatní je takové posezení nebo poležení v lehátku na horské chatě doslova požitkem. V podstatě se na to těšíme již celé dopoledne. Stačí si jen vybrat jednu z šestnácti horských chat, kde je pak možné se nechat hostit čerstvě připravenými domácími kulinářskými lahůdkami. Zdejší kuchaři totiž připravují pestré jídelníčky s nabídkou skvělých regionálních pokrmů. Platí to i pro restaurace v hotelích, v nichž se i krásně bydlí, a které stojí přímo v lyžařské oblasti.

Lyžařské požitky bez hranic: ať žije Dreiländereck

První dojem bývá rozhodující. Kdo jednou strávil svou zimní dovolenou v oblasti zimních sportů na rozhraní Rakouska, Itálie a Slovinska u Arnoldsteinu, ten se sem bude stále vracet. Nádherné zasněžené svahy pohoří Karavanky, široké a vždy upravené sjezdovky, tradiční alpské chaty. Člověk vykrajuje dlouhé carvingové oblouky, nastavuje tvář slunečním paprskům a užívá si. Zde nejde o to najezdit co nejvíce kilometrů, zde, v této malé, přehledné a rodinám vstřícné oblasti, jde především o požitky. Rozhraní tří zemí se jako symbol multikulturního dění proslavilo svými terény, které jsou ideální jak pro rodiny s dětmi a začátečníky, tak i pro lyžaře – labužníky, kteří mají k dispozici 17 km sjezdovek, moderní 3místnou sedačkovou lanovku a sedm vleků. Zkrátka a dobře: velmi osobní a velmi rodinná lyžařská oblast s kosmopolitní atmosférou.

A zatímco je o děti skvěle postaráno v dětské lyžařské škole s vlastním areálem vybaveným vleky, sjezdovkami a mnoha zábavnými atrakcemi, mohou se rodiče také jednou věnovat jen sami sobě.

Kdo by chtěl dát na chvíli vale sjezdovým tratím, ten nasedne na saně a s větrem o závod se bude řítit na8,4 kmdlouhé přírodní sáňkařské dráze z vrcholu do údolí. Kdo naopak touží po klidu a romantice hluboce zasněžené krajiny, ten si připne sněžnice nebo tulení pásy pod turistické lyže a vyrazí do terénu. Jednou týdně se organizují bezplatné túry na sněžnicích s odborným doprovodem, dále pak „Skialpinistické noci“ nebo „Večery na snowbiku“. Běžci na lyžích mají k dispozici 10 km dlouhou síť běžeckých tras.

Nabídka pobytového balíčku: Lyžařská dovolená v oblasti kolem Villachu vč. lázeňských požitků!

  • 6 dní / 5 nocí v 3*** ubytovacím zařízení
  • Polopenze s bohatou snídaní ve formě bufetu
  • 4denní skipas pro jednu z lyžařských oblastí kolem Villachu
  • 20 % sleva při večerním vstupu do Korutanských termálních lázní ve Warmbad-Villachu
  • Bezplatná přeprava skibusy do lyžařské oblasti
  • Cena za osobu v dvoulůžkovém pokoji od 352,00 €
  • Prodloužení pobytu na žádost možné. Platnost: od zahájení zimní sezony (začátek prosince 2015) až do konce zimní sezony (začátek dubna 2016)

Informce a objednávky: Region Villach Tourismus GmbH

Töbringer Straße 1 • 9523 Villach-Landskron, Österreich

Tel.: +43 / (0)4242 / 42000 – 56 • Fax linka: 42

FOTO: www.region-villach.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.