Národný park Dunajské luhy

Kúsok za hranicami Slovenska, medzi Bratislavou a Viedňou sa rozprestiera v Európe jedinečná chránená oblasť lužných lesov – Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Vstupnou bránou do lužných lesov je zámok Schloss Orth – Návštevnícke centrum národného parku v obci Orth an der Donau. Tam sa môžete vydať na potulky po krásnej prírode dunajských luhov.

Leto je ideálnou možnosťou spoznať typickú prírodu v okolí Dunaja, podnikať výlety, spoznať na vlastnej koži, ako to vyzeralo v okolí tohto veľtoku kedysi dávno, keď ešte nebol regulovaný a žil si vlastným životom. Základnou snahou ochranárov je nezasahovať do prírody vôbec, alebo ak, tak len v najnevyhnutnejších prípadoch. Iba tak sa dá zachrániť príroda v jej najčistejšej podobe.     

Unikátna prírodná učebnica

Národný park Dunajské luhy je európskym unikátom, lebo v dnešnej dobe je priam nemožné, aby sa podarilo zachovať taký kus prírody medzi dvoma veľkými mestami akými sú Bratislava a Viedeň. Národný park so svojím fantastickým svetom zvierat a rastlín ponúka nezabudnuteľné zážitky pri pozorovaní prírody a pozýva na prechádzky so sprievodcom (k dispozícii sú aj slovenskí sprievodcovia a informačné tabule v slovenskom jazyku). V dunajských luhoch má svoje miesto vyše 700 druhov rastlín, viac ako 30 cicavcov a 100 močiarnych vtákov, osem plazov a 13 druhov obojživelníkov, tisíce malých druhov hmyzu, ako aj 50 druhov rýb. S fascinujúcim svetom dunajských luhov sa môžu hostia zoznámiť na multimediálnej výstave v zámku Schloss Orth (len 35 km od Bratislavy): „DonAUräume“ (je aj v slovenčine). Prezentuje národný park od jeho vzniku až po súčasnosť.

Plaz roka 2015 na dosah ruky

Park dáva možnosť zoznámiť sa prírodou dunajských luhov na vlastnej koži. Tu žijú zvieratá a rastú rastliny vo svojom prirodzenom prostredí. Na zámockom ostrove pri zámku napríklad sysle, európska korytnačka močiarna (plaz roka 2015), rôzne druhy hadov, kvitnú zriedkavé vodné rastliny, divoké kvety... V presklenej pozorovateľni pod vodou môžete sledovať ryby dunajských ramien, mušle či kraby v ich prirodzenom prostredí. Rôzne stanovištia na ostrove, na ktorých sa dá veľa dozvedieť, dopĺňajú ponuku pre malých i veľkých.     

TIP – SLOVENSKÉ DNI

Vychádzky so sprievodcom s výkladom v slovenčine sú pre organizované skupiny možné pri nahlásení dopredu. Okrem toho majú počas „Slovenských dní“, čo sú slovenské štátne sviatky a niektoré soboty, návštevníci zo Slovenska k dispozícii prehliadku výstavy v zámku Schloss Orth v rodnej reči, ako aj cenovo zvýhodnené vstupenky.

Viac informácií o termínoch „Slovenských dní“ a vstupnom nájdete na: www.donauauen.at/slovenský jazyk 

Otváracie hodiny

  • Informačné centrum Národného parku schlossORTH a museumORTH (na snímke)
  • 21. marca až 30. septembra 2015 denne 9 až 18 hod.
  • 1. októbra až 1. novembra 2015  denne 9 až 17 hod.
  • 2304 Orth/Donau, Tel. +43 (0) 2212/3555
  • www.donauauen.at | schlossorth@donauauen.at

 

Spracoval Prokop Slováček, foto Prokop Slováček a www.donauauen.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.