Do Gasteinu prichádza leto

Uprostred veľkolepého horského sveta Národného parku Vysoké Taury, tam, kde po tisícročia pramení z vnútra prahorniny krištáľovo čistá a liečivá termálna voda, leží rozprávkové gasteinské údolie. Tam nájdu hostia raj svojho srdca. Nech sú to rodiny s deťmi, zdatní športovci, seniori, mládež, individuálni návštevníci alebo skupiny, všetci prežijú krásnu dovolenku vyplnenú mnohými aktivitami.

Turistika

Pešia turistika je v Gasteine bezpochyby najkrajší spôsob, ako sa dôkladne zoznámiť sa salzburským horským svetom. Horná stanica gasteinských lanoviek na Schlossalm, Stubnerkogel, Fulseck a Graukogel sú ideálne východiskové miesta pre pešie a horolezecké túry. Pri vstupnej bráne do národného parku Vysoké Taury sa týčia k nebu mohutné horské masívy Gasteinského údolia. V nadmorskej výške medzi 1200 a 1800 metrov sa vinie a kľukatí vyše 350 km výborne značených turistických chodníkov, ktoré vedú okolo 40 obhospodarovaných salašov, kde môžete ochutnať miestne gastronomické dobroty. Nechajte sa pri svojich peších túrach očariť divokou krásou Álp. Nech sú to impozantné skalnaté štíty, strhujúce vodopády, tiché priezračné vysokohorské jazierka, sviežo zelené pastviny alebo po tisícročia takmer nezmenená rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. A aby boli vaše cesty-necesty ešte zaujímavejšie, pripravili sme pre vás aj niekoľko tematických putovaní po náučných chodníkoch. Patrí medzi ne napríklad chodník za biotopmi a na miesta so zvláštnymi magickými silami, chodník pre hubárov, geomantický chodník pozdĺž toku riečky Gasteiner Ache alebo chodník za gasteinskými legendami v okolí Dorfgastein.

Na bicykli

Rýchlejšie ako pešo, pomalšie ako autom. V každom prípade však zdravo, intenzívne a romanticky - na bicykli za krásami stále sa meniacich horských scenérií v Gasteine. Čím vyššie vyjdete, tým viac budete za svoju námahu odmenení. S každým metrom sa otvára stále úchvatnejšia panoráma. Môžete sa však vydať aj na nenáročné cyklotrasy, ktoré vedú takmer po rovine dole v údolí. Skrátka a dobre, každému to svoje a všetkým krásne zážitky v oblasti s perfektnou cyklistickou infraštruktúrou.

Gasteinské údolie sa môže pochváliť hustou sieťou trás pre horské bicykle všetkých stupňov obtiažnosti. Tiež cyklisti na cestných bicykloch sa môžu vydávať na krásne výlety na cestách s minimálnou dopravou a cyklisti na trekingových bicykloch sa napríklad môžu vydať na gasteinskú cyklotrasu, ktorej okruh ich zavedie do najkrajších miest a k najzaujímavejším pamätihodnostiam údolia.

S golfovou palicou v ruke

Staňte sa slobodnými na duchu aj na tele a príďte si zahrať golf do Gasteinského údolia. Verte, že sa to oplatí, pretože takmer na každom „ferveji“ budete za svoje úsilie odmenení nádherným výhľadom na impozantné horské masívy. Nenechajte si ujsť zážitok na nádhernom 18 jamkovom golfovom ihrisku. K tomu patrí aj ponuka partnerských ubytovacích zariadení v Bad Gasteine, Bad Hofgasteine a Dorfgasteine, ktorá sa zameriava na golfistov. Krásnu dovolenku vám praje združenie golfových špecialistov All in One Golf Gastein.

Termálne kúpele

Skalné termálne kúpele v Bad Gasteine sú oázou kúpeľných pôžitkov, ktorým dominujú bazény s príjemne teplou termálnou vodou, areál so saunami, ozdravné a skrášľujúce terapie, zóny oddychu a kulinárske lahôdky v priľahlej reštaurácii. Nádherný výhľad na horský svet tvorí neopakovateľnú kulisu pri všetkých kúpeľných aktivitách.

Alpské termálne kúpele v Bad Hofgasteine poskytujú veľmi bohatú ponuku kúpeľných radovánok. Sú rozdelené do šiestich tematicky odlišných areálov, zameraných na deti, ženy, športovcov, milovníkov sáun, odpočinku a kulinárskych lahôdok. Zo všetkých priestorov sa otvára jedinečný pohľad na okolité alpské vrcholy.

Tradícia Gasteinského kúpeľníctva je veľmi stará. Už pred mnohými storočiami sa tu liečili ľudia s najrôznejšími neduhy, lebo poznali účinok ozdravných látok, ktoré sa tu vyskytujú. Kombinácia ušľachtilého plynu radónu, termálnych prameňov a tiež nadmorskej výšky je v tejto forme absolútne unikátna. Najväčšou kúpeľnou atrakciou sú tu bezpochyby podzemné liečebné štôlne. Vďaka tomu, že je v nich vysoká vlhkosť a konštantná teplota, sa tam úspešne liečia pacienti trpiaci alergiami, chorobami horných ciest dýchacích alebo chorobami pohybového ústrojenstva. Gasteinské kúpeľné zariadenia sa špecializujú aj na poúrazovú a pooperačnej rehabilitácii.

Podrobné informácie o možnostiach športových i rekreačných aktivít v gasteinskom údolí nájdete na webových stránkach www.gastein.com/cs alebo tiež v katalógu Gasteinskej karty TU 

Gasteinská karta svojim držiteľom ponúka po celý rok celý rad bezplatných alebo cenovo výrazne zvýhodnených služieb (zľavy 10 – 50 percent). Či už sa rozhodnete navštíviť termálne kúpele, wellness zariadenia, kúpalisko alebo kasíno, budete chcieť využívať lanovky, verejné dopravné prostriedky alebo mnohé ponuky športových aktivít, v gasteinskom údolí získate za svoje peniaze oveľa viac, než by ste očakávali!

Spracoval Prokop Slováček

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.