Jarné Podorlicko

Fenoménom Podorlicka, ale tiež parádnym tipom, kam vyraziť práve v čase prebúdzajúcej sa jari, sú zámky na rieke Orlici. Prechádzky rozkvitnutými parkami môžete od apríla spojiť s prehliadkou expozícií, posedením v zámockých kaviarňach alebo návštevou niektorého z tematických podujatí.

Zámky sú unikátne predovšetkým v tom, že všetky z nich majú svojich súkromných a väčšina dokonca aj pôvodných šľachtických majiteľov. Osobne sa tak môžete stretnúť napríklad s grófkou Dianou Sternbergovou v Častoloviciach, Františkom Kinským na Novom Zámku v Kostelci nad Orlicí alebo grófkou Andreou Kolowrat v Rychnove nad Kněžnou. V okruhu cca 6 km nájdete v smere od Hradca Králové hneď päť súkromných zámkov, v poradí novorenesančné Častolovice, empírový Nový Zámok v Kostelci nad Orlicí, renesančné Doudleby nad Orlicí, barokový Potštejn alebo Kolowratský zámok v Rychnove nad Kněžnou, ktorý je spolu s priečelím Santiniho kostola Najsvätejšej Trojice jedným z najväčších a najkrajších barokových celkov v Čechách.

Zámocké parky - ktorý a prečo?

Zámok Častolovice 

V rozsiahlom parku zámku (na snímke hore) pod mohutnými stromami hýri nespočetné množstvo kríkov azaliek a rododendronov. Pýchou parku je tiež rozárium s viac ako 150 druhmi staromódnych ruží s výraznými vôňami. Vrátane jednej z najkrajších a najstarších ruží bielej Madame Hardy, či modernej ružovej Constance Spry. Najvhodnejšia doba k návšteve rozária je v čase kvitnutia na prelome mája a júna. (www.zamek-castolovice.cz)

Nový Zámok Kostelec nad Orlicí

Je jedným z mála zámockých parkov so štatútom prírodnej rezervácie, jedným z dendrologicko najvýznamnejších parkov východných Čiech. Patrí k najstarším a najcennejším rezerváciám Orlických hôr a Podorlicka, pôvodne vyhlásený na ochranu vtákov. Park citlivo využíva vlastnosti tunajšej prírody - údolnej nivy a návršie štrkopieskových terás Divokej Orlice. Pripomienkou pôvodného koryta rieky je dnešné slepé rameno s tôňami. Zámok je na snímke vľavo.(www.zamekkostelecno.cz)

Zámok Doudleby nad Orlicí

Súčasťou parku v anglickom štýle je zámocká zvernica (zverník)... aj s večne zvedavými pštrosmi. Park aj zvernica je prístupný verejnosti počas otváracíej doby zámku. Obľúbenou časťou zámku je netradičný zverinec, tzv. Babičkin dvorček, na ktorom sa deti môžu zoznámiť s domácimi zvieratami tradičného vidieka. Zámok je na snímke vpravo. (www.zamek-doudleby.cz)

Zámok Potštejn

Zámocký park je koncipovaný v anglickom štýle, skvostom parku je ružová záhrada a mnohé romantické zákutia. K najpozoruhodnejším stromom patrí Ľaliovník tulipánokvetý, moruša biela alebo gaštan jedlý. (www.zamekpotstejn.cz)

Kompletnú turistickú ponuku a ďalšie tipy na výlety a zážitky vrátane špičkovej gastronómie a ubytovanie v Orlických horách a Podorlicka nájdete na oficiálnom turistickom portáli www.mojeorlickehory.cz   alebo na tematickej microsite www.krasnadikyhoram.cz.

Foto: www.dsohp.czSpracoval Prokop Slováček

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.