Gastein, Soľnohradsko

Aký je sen každého lyžiara? Dokonale upravené kilometre zjazdoviek, najlepšie od apríla do novembra, útulné krčmičky po ceste, domáce špeciality, ktoré mu naplnia žalúdok a aj tie, čo zahrejú zvnútra... A večer, keď sa ozvú unavené svaly, možnosť ponoriť sa do liečivej termálnej vody. Také je zimné stredisko Gastein v spolkovej krajine Soľnohradsko.

Vyše 50 lanoviek, 220 kilometrov zjazdoviek a to všetko v nadmorskej výške až do 2700 m. K tomu treba prirátať 45 kilometrov bežeckých tratí, pretože aj bežecké lyžovanie sa opäť tlačí do popredia... Údolie Gasteinertalu, s tromi obcami Dorfgastein, Bad Hofgastein a Bad Gastein, patrí bezkonkurenčne k najatraktívnejším regiónom v Rakúsku. Snehová perina sa tu drží od novembra až do apríla. No nielen to. Pod zemou sa ukrývajú kvalitné minerálne pramene, na ktoré je táto oblasť bohatá.

Po celodennom športovaní príde každému vhod ponoriť sa do termálnej vody a nechať oddýchnuť svojmu telu. Napríklad Alpentherme v Bad Hofgasteine patrí medzi najmodernejšie termálne kúpele, zasadené do krásnej prírodnej scenérie, rovnako ako Felsentherme s jedinečnou architektúrou a otvorenými bazénmi. Čo si viac priať?

Kam sa pôjdeme liečiť, milá Sissi...? Do Bad Gasteinu

Častým hosťom v doline Gastein bol cisár Franz Jozef I. spolu so svojou manželkou Sissi. V Bad Gasteine sa kedysi schádzala smotánka z celej Európy, hudobní skladatelia, výtvarníci, filozofi, či spisovatelia. Spomeňme napríklad hudobného velikána Franza Schuberta, maliara Gustava Klimta alebo princa Bismarcka... práve tí preslávili kúpele a život v nich v tzv. období Belle époque. Prvá zmienka o doline Gastein a jej liečivej vode obsahujúcej radón a o verejných kúpeľoch pochádza už zo 14. storočia. V Gasteine je osemnásť prameňov, voda má teplotu od 44 do 47 °C. Radón a teplo, to je ideálne kombinácie v lete i v zime. Gasteinská voda lieči pohybové ústrojenstvo, Bechterevovu chorobu či astmu. V Böcksteine sú zasa ozdravovacie štôlne, kde sa využíva kombinácia radónu, tepla a vlhkosti vzduchu. V štôlni proste príroda lieči sama.  

NAŠE TIPY

  • Otvorenie zimnej sezóny: 12.-14. decembra 2014.
  • Je veľmi výhodné obstarať si tzv. Gastein Card, s ktorou ušetríte 10 až 50 % pri vstupoch do termálnych kúpelov, na lanovky, či iné zimné atrakcie.
  • Dobrým tipom pre rodiny s deťmi sú vandrovačky na snežniciach i prírodné sánkárske dráhy: tak napríklad v Bad Gasteine - Naturrodelbahn Bellevue -Alm (otváracia doba je od 10.30 do 17.00 hodiny a večer od 18.00 do 24.00 hodiny!). Má dĺžku 2,5 km a večer je osvetlená. Alebo Naturrodelbahn Aeroplan v Bad Hofgasteine, ktorá meria 3.300 m. Je otvorená od 8.00 - 16.00 hod. Cena: 10,- € pre dospelého a 7,- € pre dieťa. Požičanie sánok stojí 6,- €. V cene je zahrnutá aj sedačka, s ktorou sa dostanete na kopec.
  • Umenie na snehu – festival Art on Snow 2015: budúci rok sa milovníci umenia a snehu môžu opäť tešiť na podujatie Art on Snow 2015! Koná sa po štvrtý raz, od 31. januára do 6. februára. Sochy z ľadu, rôzne formy performance na snehu a so snehom. Dolina Gastein ožije inak a počas festivalu sa stane miestom zimného festivalu umenia výnimočnej kvality a formy.

www.gastein.com

Beata Havranová

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.