Do Karlových Varov s celou rodinou

24 August 2018

Prechádzka mestom môže byť veľká zábava, najmä ak ju absolvujete s teplou kúpeľnou oblátkou v ruke a cestou si zaskáčete na hrajúcom chodníčku. Rovnaké nadšenie môže u detí vzbudiť i výstup na kopec s rozhľadňou – v cieli ich totiž čakajú desiatky pestrofarebných exotických motýľov.

Nech už Karlove Vary navštívite s priateľmi, partnerom či celou rodinou, vaše prvé kroky by mali určite viesť na kúpeľnú kolonádu v centre mesta. V jednom z tunajších obchodíkov zakúpite  zdobené kúpeľné „pitká“ a môžete sa pustiť do ochutnávania liečivých prameňov. Napriek tomu, že je ponuka pitiek veľmi široká, u detí najskôr zvíťazí to s obrázkom kamzíka, ktorý je už niekoľko storočí jedným zo symbolov mesta. Ale k tomu sa dostaneme neskôr.

Prehliadka sa môže začať na najväčšej karlovarskej kolonáde Mlynskej, kde vyviera päť minerálnych prameňov. Z každého si dajte dúšok, nech môžete porovnávať, či chutí najlepšie Rusalka, Libuša alebo Prameň svätého Václava. Obísť všetky pramene vám zaberie trochu času, v Karlových Varoch ich totiž vyviera celkom pätnásť. Na prechádzke po kolonádach sa s deťmi určite zastavte pri okienku niektorej z tunajších cukrární, kde si kúpite čerstvú, ešte teplú kúpeľnú oblátku. Na výber je niekoľko druhov a bola by veľká škoda zostať len u jednej a neporovnať ich chute!

Prechádzku po kúpeľných  kolonádach  spríjemní deťom i zvonkohra na promenáde Stará lúka v centre mesta. Ide o deväť bronzových doštičiek zapustených do zeme. Deti, a, samozrejme i dospelí, môžu po nich poskakovať alebo tancovať a zvonkohra vydáva krásne tóny. Tým šikovnejším sa pri troche snahy podarí zahrať i pesničku.

Najznámejší karlovarský prameň Vřídlo má pre návštevníkov jedno dobrodružné prekvapenie – je možné zostúpiť tu do podzemia. Deti i dospelých pri prehliadke najviac nadchne pokameňovávanie suvenírov – tunajšia voda je bohatá na aragonit, ktorý k vloženému predmetu priľne a krásne ho obrastie. K najobľúbenejším suvenírom z podzemia Vřídla tak patria nádherné kamenné ruže!

Ak deti zatúžia po troche adrenalínu, vezmite ich do lanového parku Svätý Linhart. Nájdete tu prekážky pre deti i dospelých, tunajšou špecialitou je, že z výšky šiestich metrov môžete pozorovať veľkú zvernicu so živou zverou.

Ďalším mimoriadnym zážitkom je návšteva rozhľadne Diana nad mestom. Dá se k nej dôjsť pohodlne peši, deti vás ale možno prehovoria na cestu lanovkou, ktorá sem premáva z mesta každých 15 minút. Nádherný výhľad na mesto však nie je jediná odmena, ktorá vás tu čaká. Obrovským lákadlom je tropická záhrada Motýlí dom, kde žijú desiatky exotických motýľov z celého sveta. Tie najväčšie majú rozpätie krídiel až dvadsať centimetrov! Fotografovať sa tu dá bez obmedzenia, takže stačí trocha trpezlivosti a vyhotovíte parádne pestrofarebné snímky. S deťmi sa potom zastavte i pri liahni – možno budete mať šťastie a uvidíte na vlastné oči liahnutie motýľa z kukly a jeho prvý let!

Cestou dole máte príležitosť vidieť i spomínaný symbol mesta – preslávenú sochu Kamzíka. Najľahšie sa k nej dostanete od medzistanice lanovky na Dianu zvanej Jelení skok.  Tak jeleň ako i kamzík súvisia s povesťou o založení mesta Karlom IV., ktorú si pred návštevou Karlových Varov nezabudnite prečítať.

Zábavu si v Karlových Varoch nájdu i športovo založené rodiny. V lesoch v okolí mesta sú desiatky kilometrov vyznačených cyklotrás. Môžete sa vydať do údolia rieky Ohře, ale aj na vrcholky Krušných hôr, navštíviť hrady a zámky alebo rodinné minipivovary. Na výber je z trás najrôznejších stupňov obtiažnosti, takže na svoje si  prídu skúsení cyklisti i úplní začiatočníci. Rovnako nadšení tu budú aj vodáci. Štvrtá najdlhšia česká rieka Ohře ponúka takmer dvestopäťdesiat zjazdných kilometrov!

Jedným z cieľov vašich výletov by malo byť nádherné historické mestečko Loket s  kráľovským hradom rovnakého mena zo začiatku 13. storočia. Leží približne pätnásť kilometrov od Karlových Varov a dostanete sa tam pohodlne loďou, na bicykli, ale i peši. Prechádzka po vlastných je možno najlepším variantom, ako sa  dostať z Varov na hrad. Ak si totiž zvolíte asi desaťkilometrovú trasu údolím rieky Ohře, dostanete sa sem za dve a pol hodiny a ešte môžete cestou  obdivovať nádherné žulové skalné mesto Svatošské skaly. Veľkou výhodou je, že je celé údolie prístupné iba chodcom a  a cyklistom.

Umelecky založené deti zasa nadchnete návštevou Porcelánovej školičky v porcelánke Thun v Novej Roli, kde si môžu vyrobiť a ozdobiť vlastný hrnček.

Pri návšteve Karlových Varov s deťmi určite neobíďte ani jednu z najväčších tunajších kuriozít, ktorou je Vianočný dom, ktorý sídli v romantickom zámočku Doubí. Aj uprostred horúceho leta tu môžete navštíviť unikátnu celoročnú výstavu vianočných ozdôb a dekorácií. A pozor, aby bol dojem skutočne dokonalý, v tunajšej Anjelskej kaviarni si môžete celoročne objednať nielen vianočku, ale i tradičné vianočné pečivo.

Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete na www.karlovyvary.cz

BHPR, slo


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.