Aj údený úhor preslávil Nienburg

Údený úhor – špecialita mesta Nienburg. Nemecké mesto Nienburg, v Dolnom Sasku, je známe vďaka pestovaniu špargle a miestnej pochúťke v podobe údeného úhora. Malú predajňu s udiarňou prevádzkujú dvaja bratia, ktorí podnik zdedili po svojich rodinných predkov.

Rieka Weser poskytovala rybárom už od nepamäti skvelé podmienky na rybolov. V roku 1742 postavili na jej brehu malú udiareň, ktorá začala vyrábať miestnu gastronomickú špecialitu. Bratia Ludolf a Cord Dobberschützovci sa postarali o to, aby táto tradícia pokračovala až dodnes. Obaja však svorne tvrdia, že sa už možno nedočkajú svojich nasledovateľov. Starší páni prebrali žezlo od svojho otca Wilhelma v osemdesiatych rokoch. Odvtedy vyrážajú pravidelne každý deň na lov čerstvých rýb, ktoré potom predávajú v predajni v blízkosti ich kotviacej lode. Mladí ľudia už podľa nich nejedia toľko rýb ako v minulosti a ani sa im nechce pustiť do tak náročnej práce. Preto hrozí, že mesto Nienburg môže o túto svoju jedinečnosť časom prísť.

Dvaja bratia lovia všetky druhy rýb, ktoré im ponúka rieka Weser. Keďže jej voda má výbornú kvalitu a nie je znečistená, žijú v nej aj úhory. Tie patrili od nepamäti k hlavným zdrojom potravy tunajších obyvateľov. V 18. storočí ich predkovia vymysleli spôsob, akým ich konzervovali a zároveň pripravili novú chuťovku. Úhorov začali údiť a servírovali ich na všetkých dôležitých udalostiach v meste. Z jednoduchého jedla sa razom stala obľúbená špecialita tohto regiónu, ktorá nechýba ani v jedálnych lístkoch nienburgských reštaurácií.

Malá predajňa bratov Dobberschützovcov skrýva všetko, čo potrebujú na výrobu tejto lahôdky. Za miestnosťou s chladeným pultom s rybími špecialitami sa nachádza priestor, kde  vo veľkých kadiach s vodou plávajú ešte živé úhory. Tu ich umsrtia, opracujú a napichnú na dlhú palicu. V zadnej časti na dvore, v udiarni, ryby len jemne na dreve, ktoré nemá silnú arómu, zaúdia. Vďaka tomu si mäso úhora uchová delikátnu chuť, nepotláča ju soľ a ani silný pach z údenia. Hotovú rybu nakrájajú na jemné plátky, ktoré tradične servírujú s chlebom natretým maslom. Môžete k tomu pridať kúsok čerstvej zeleniny a potom ho podávajte v podobe jednohubiek. Skvele chutí s pohárom chladeného piva, ale aj s lahodným vínom. Rybárska firma bratov Dobberschützovcov nemá v pláne expandovať. Ich prioritou je pokryť domáci trh a pripravovať ich obľúbenú špecialitu pre tuistov, ktorí chuť dobre pripravenej ryby ocenia a majú ich radi. V obchode ponúkajú denne len čerstvé výrobky. Okrem úhorov údia aj iné druhy rýb, tie predávajú nespracované, v surovom stave.

Autor: Yka Hricková  www.mittelweser-tourismus.de


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.