Lahôdky & Co..

koštujte a spoznávajte, na túre pre labužníkov...

...aj to je Salzburg. Okrem Mozarta, hudby – Salzburgských hudobných slávností, mali minulý rok storočnicu, ponúka Salzburg aj kulinárske zážitky. Každý štvrtok je, okrem “zeleného trhu“ v centre mesta na univerzitnom námesti - Universitätplatz, denne jedna rarita. Vo štvrtok sa premení námestie pred kostolom St. Andräkirche na  farebnú lúku. Sedliaci z mesta a okolia Salzburgu, ponúkajú regionálne kvety, byliny, lahôdky, dobroty, zeleninu, ovocie, remeselné výrobky, prírodné lieky, mastičky, syry, ryby, rybie výrobky, či mäso. Koná sa tu obľúbený Schrannenmarkt.

Už od piatej hodiny sú pripravené a naaranžované pulty, Schranne vo voľnom preklade znamená akúsi lavicu, pult, na ktorom vystavujú tovar a dekorujú tovar tak, aby ich stánok a produkty čo najviac zaujali nakupujúcich. Trh je tu už od roku 1906, otvárajú ho o 5 hodine a trvá do 13:00 hodiny. Je obľúbeným pre domácich, tak ako aj zaujímavý pre turistov. Pri našej návšteve sme boli ohromení množstvom nádherne naaranžovného tovaru, zaujímavými karavanmi, s chladiarenskou technikou a samozrejme ponukou „od výmyslu sveta“. Tak napríklad také množstvo kuriatok, líšok, som na jednom mieste ešte v živote nevidela, svojou peknou žltou farbou dotvárali atmosféru trhu.

Cez www.salzburg-experience.at si objednáte sprievodcu, ako my. Budete mať o zaujímavý výklad nielen o trhu Schranne, ale aj o rôznych kulinárskych atrakciách v Salzburgu, o ktorých nie je núdza. Na trhu spolu so sprievodkyňou ochutnáte syry, údeniny, a ak budete mať šťastie, ako my, kúpite si lahodné kuriatka - líšky. Naša pani sprievodkyňa, pani Michaela Muhr, nás so zanietením sprevádzala po kulinárskych miestach Salzburgu, perfektne pozná históriu gastronómie, špecializuje sa práve na túry pre labužníkov.

Spolu s ňou spoznáte aj trh Schranne, ale aj špeciality obchodu na Linzergasse – nesporne zaujímavý obchodík „vom Fass“ – kúpite tu špeciality z octu, rôzne druhy olejov, ochutnáte pálenku, či rum priamo z dubového suda www.vomfass.at alebo navštívite milú a netradičnú predajňu cukroviniek oproti kavierni Tomaselli, na námestí tzv. Alter Markt, Confiserie Josef Holzermayr, navštíviť tento obchod jednoducho musíte, je to raj pre milovníkov sladkostí. Ponuka od čerstvo plnenej čokolády, praliniek, cukríkov či Mozartkugel je obrovská. Atmosféra obchodíka a príjemná obsluha, mnoho zaujímavých produktov, je zaručenie úspechu, a tak si každý, kto sem vojde malú či veľkú dobrôtku isto kúpi. Predajňa a výroba cukríkov je tu od roku 1865!!!!!https://shop.holzermayr.at/online-shop/

Našu túru sme zakončíli kde inde ako na známej Getreidegasse u pána Sporera, ktorý nám namiešal špecialitu z jeho manufaktúry pre likéry a punč, ktorá je v Salzburgu od roku 1903. V malom obchodíku  na Getriedegasse, má veľký výber likérov, miešaných nápojov, organizujú rôzne ochutnávky, ale aj prezentácie piva, ktoré je takisto po po mnohé roky obchodným artiklom mesta Salzburg.

Našu túru s pani Michaelou sme zakončili práve tu, u pána Sporera, ktorý dôstojne a hrdo, zachováva tradíciu svojich predkov, čo práve v Rakúsku a najmä v Salzburgu je úplne prirodzené, je dokonca povinnosťou. Škoda, že my, u nás na Slovensku a aj v Bratislave, sme sa po mnohé roky prestali tradícii dobrého jedla, pohostinnstva, našich predkov venovať. Veľká škoda pre ďalšie generácie ale aj pre turistov. www.sporer.at

A na úplný záver po príjemnej a zaujímavej kulinárskej túre, trvá asi tri hodiny, odporúčame zostať na Getreidegasse č. 50. V reštaurácii Meissl und Schadn ponúkajú tradičné salzburgské a viedenské jedlá. Taký originálny viedenský rezeň, ako inak, z teľacieho mäsa, bude chutiť aj keď ste v Salzburgu. www.meisslundschadn.at

Autor: Beata Havranová

Viac na:www.salzburg-experience.at

Foto: autorka, Petr Veselý

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.