Európa v znamení piva

Je neodmysliteľne spojená s dobrým bavorským pivom, praclíkmi, bavorskými lahôdkami, najmä bielymi klobáskami, bravčovým kolenom, folklórnym odevom, koženými nohavicami, krojom (Tracht i Dirndl ) či už u dám alebo u pánov a neutíchajúcou dobrou, dychovou hudbou, litrovými pohármi piva, ktoré doslova žonglérsky nesú na podnosoch mladé devy i mládenci, a slávnostné sprievody a množstvo ľudí.

Festival piva, ako  by sme mohli slávnosť nazvať sa odohráva na obrovskej mníchovskej lúke (Wiesn). Theresienwiese. Lúku pomenovali po princeznej Therese von Sachsen – Hildburghausen, manželke bavorského korunného princa Ludwiga, (neskôr sa stal kráľom Ludvíkom I.).

V októbri v roku 1811 sa obaja zasnúbili a práve na tejto lúke slávili svadbu. Bankár Andreas Michael Dall‘ Armi usporiadal pre svadobčanov na lúke konské preteky. A pre pár, teda svadobčanov, postavili na lúke pavilón. Nad lúkou doslova „tróni“ patrónka Bavorska bronzová socha Bavaria.

Len pred niekoľkými dňami začal slávny v poradí už 168. Oktoberfest v Mníchove.

Naše tipy:

  • ak si  kúpite bavorské biele klobásky zásadne ich nevarte, vtedy sa totiž stane, že tenké črievko spľasne  a klobásky tým stratia svoju typickú chuť
  • nikdy by sme nemali servírovať k bavorským bielym klobásam horčicu z plastovej mištičky, či vrecúška, ale vždy k nim treba prichystať buď originálnu sladkú horčicu v skle alebo ju pridať ku klobáskam v malej keramickej, porcelánovej  mištičke
  • „No go“ je aj kečup. K bavorským klobásam, prosíme len nie kečup!
  • K bielym  klobásam servírujeme len typický praclík, žiaden chlieb či iné pečivo
  • A čo je tiež dôležité, biele klobásy podávame zásadne v nádobe, v hrnci, položené v horúcej vode alebo na dobre predhriatom tanieri. Tanier nesmie byť nikdy vlažný ani studený!

 

Takže dobrú chuť a hor sa na Wiesn – na lúku do Mníchova, kde je v plnom prúde  už  186. októbrová slávnosť Oktoberfest. Potrvá do 6. októbra 2019. Ale môžete ísť na podobnú akciu aj do Viedne, kde sa koná na cisárskej lúke, v zelenej časti Wiener Prater. Alebo do  Stuttgartu, Hamburgu, Milána a možno aj do Londýna i Paríža. V Mníchove od pondelka do piatku otvárajú stany od 10 hodiny. Posledné pivo vám načapujú a poslednú pieseň zahrá kapela o 22:30 hodine. V sobotu si dobré pivko môžete dať už od 9-tej.

Tento rok má Mníchov 17 veľkých a 21 menších stanov a samozrejme nechýba ani reťazový kolotoč, z neho je jedinečný pohľad na celú lúku, tzv. Wiesn. Vstup na októbrovú slávnosť je zdarma, avšak za vstup na starú lúku – Oide Wiesn zaplatíte tri eurá a za pivo za jeden džbán „mierku“ – Maß, dá hosť  medzi 10,80 Euro a 11,80 Euro. Takže na zdravie!

BH, foto: FCB - oktoberfest.de

www.oktoberfest.dewww.wienerwiesnfest.atwww.oktoberfesthamburg.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.