Tichá noc aj ako dobrota...

Originálne menü Franz Xaver Gruber & Thomas Mohr autorov piesne Tichá noc svätá noc...

Na  tento Štedrý večer, to bude presne dvesto rokov!! odvtedy, čo zaznela v obci Oberndorf pieseň Tichá noc, svätá noc. Na jej počesť v salzburgskom hostinci Wirtshaus Zum Hirschenwirt, pripravil gastronóm Gerhard Kreuzsaler vynikajúce menü. Ak budete mať čas, navštívte túto dobrú reštauráciu alebo si večeru či obed,  v duchu piesne Tichej noci svätej noci pripravte podľa receptov aj vy doma. V rámci výročia gastronóm, pán Gerhard Kreuzsaler,  v SALZBURGU, pripravl vynikajúce menü. Podľa pôvodných receptov, ktoré tri roky zbieral a overoval u odborníkov, špecialistov, na tému pána učiteľa a kňaza - Josepha Mohra a Franza Xavera Grubera. Menu Tichej noci:ponúkame recept hlavného jedla: Pľúcka na kyslo, k tomu domáca huspenina ako predjedlo, polievka je mierne papriková polievka z kapusty, s chlebovými malými knedlíčkami k tomu dva na tenko nakrájané plátky domáceho údeného mäsa s čerstvo nastrúhaným chrenom a domáci chlebík. Hlavné jedlo je morka s medovo-bylinkovou kôrkou, s brusnicami, doplnená karotkou, ružčkovým kelom. Dezert je z troch druhov sladkostí, v mini prevedení: žemľovka, buchtička so šodó a šiška. Gastronóm, pán Kreuzsaler pripravuje menü presne tak, ako kedysi, s tými istými prísadami, ktoré gadzinky a kuchári používali v kuchyni už pred dvesto rokmi. Teda, čo dom dal, či si na poli vypestovali. Zaujímavý a najmä chutný nápad. Želame dobrú chuť a krásne Vianoce! Pieseň Tichá noc svätá noc znie v tristo jazykoch a dialektoch a spievajú ju na celom svete!

Jeden recept z originálneho menü Franz Xaver Gruber & Thomas Mohr z hostinca Zum Hirschenwirt - Salzburg

www.zum-hirschenwirt.at  

Papriková  kapustová polievka s chlebovými knedlíčkami, domáci sedliacky chlieb so soleným maslom a tenkými plátkami údeného mäsa  a čerstvo nastúhaným chrenom

Príprava polievky:

Váčšia biela surová kapusta, 1 väčšia biela cibuľa, 2-4 strúčiky domáceho cesnaku, 200 gramov raňajkovej slaninky, rasca, sladká paprika alebo pikantná, podľa Vašej chuti, soľ, namlieť čierne korenie, olivový olej, kocka magi – polievka, voda a ocot. Príprava: kapustu nakrájame, vyberieme struk. Slaninku nakrájame približne na centimeter široké prúžky. Cibuľu nakrájame na drobno, rascu v mažiari rozdrtíme, olej zohrejeme, pridáme cibuľu opečieme do zlatista. Pridáme rascu, potom slaninku, roztlačený cesnak  a dobre premiešame  a ako radí kuchár, ak môžeme zatvoriť dvere do kuchyne, určite by sme na to nemali zabudnúť, lebo odteraz už kapusta vonia!! Pridáme práškovú papriku  a  ďalej miešame. Pridáme za hrsť  kapusty, tak aby trošku masa dostala farbičku, následne zasa hrsť kapusty, a tak pokračujeme, až máme v hrnci všetku kapustu. Keď všetko dobre premiešame, pridáme: vodu, soľ, korenie, majorán a necháme tak dlho variť, kým nie je kapusta mäkká. Dochutiť a pridať ešte kocku magi. Múj tip: na záver pridám vždy šlúčik octa. Podľa chuti servírujeme sedliacky chlieb so slaným maslom a na tenko nakrájané plátky údeného mäsa, posypeme bohato čerstvo nastrúhaným chrenom. Guten Apetit = dobrú chuť!!          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.