Za golfom a históriou - zámok Hernstein

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Len kúsok od Viedne na výbežku štajersko – dolnorakúskych Álp prichádzame do pôvodného loveckého zámku Hernstein, ktorý patril rodine Habsburg-Lothringen. Nachádza sa na brehu jazera obkolesený zo všetkých strán anglickým parkom s mohutnými stromami, uprostred lesov s typickou borovicou čiernou.

Malý zámok postavil Herrand z Falkensteinu. „Nový zámok“ postavili v období 1727-1730. Obvodové múry zámku sú staršie ako 250 rokov. V roku 1854 zámok zdedil Leopold Ludwig a práve on ho prebudoval počas 28 rokov do súčasného stavu v štýle anglickej gotiky. Rozšíril park a nadobudol aj južné pozemky s veľkým jazerom. Našťastie ani jedna svetová vojna zámok vážne nepoškodila.  V roku 1943 zámok kúpila rakúska sporiteľňa a v roku 1963 ho nadobudla hospodárska komora Viedeň. Čiastočne zachované apartmány vojvodu na prvom poschodí boli prebudované. V roku 1976 na západnej strane zámku pristavali novostavbu s veľkou prednáškovou miestnosťou a konferenčnými priestormi. Ďalšia prístavba nasledovala v roku 1994 s 10 novými izbami, recepciou, kuchyňou a reštauráciou s barom.

Zámok Hernstein ponúka viac ako 1 000 m² konferenčných priestorov, v ktorých môže rokovať približne dvesto účastníkov. Priestory majú priame denné osvetlenie a niektoré aj priamy východ do vonkajšieho prostredia. Po konferencii sa možno osviežiť v bazéne, navštíviť sauny, zájsť do posilňovne či požičať si elektro bicykel. Zámocké priestory sú ideálne aj pre romantické svadby či oslavy. 

V hotelovej reštaurácii sme si objednali starostlivo navrhnuté menu (šalát, polievka, hlavné jedlo, dezert a ovocie) alebo sme si mohli vybrať z jedálneho lístka. Podávanie jedla si možno objednať  počas konferencie aj do historických priestorov. Raňajky sa podávajú formou bufetových stolov.

V Hersteine možno navštíviť zaujímavé múzeum získavania živice z čiernej borovice. Táto rastie v Dolnom Rakúsku najsevernejšie v Európe. Živica má aj liečivé účinky, ktoré sú známe už tisícročia.

My sme sa rozhodli využiť golfový balík zámku Hernstein, ktorý ponúka hru v dvoch golfových kluboch - Adamstal Franz Wittmann a Colony Gut Gutenhof, ktoré obidve patria do skupiny Leading Golf Courses, k najlepším golfovým ihrískám v Rakúsku.

Z hotela Hernstein sme prišli autom do klubu Golf Club Adamstal Franz Wittmann neďaleko Ramsau asi za 40 minút po malebných horských cestách. Asi všetkým golfistom je ihrisko Adamstal veľmi dobre známe, veď niekoľkokrát ho vyhlásili za najlepšie ihrisko v Rakúsku. Turnaje European Challenge Tour sa na majstrovskom ihrisku Adamstal hrali už viackrát. Najprv tu vzniklo 9-jamkové ihrisko Wallerbach, par 35, dĺžka z bielych odpalísk 2 669 m, a neskôr pribudlo 18 jamkové ihrisko, par 70, dĺžka z bielych odpalísk 5 915 m, ktoré navrhol renomovaný golfový architekt Jeff Howes, veľký odborník na linksové ihriská. Ako to už býva zvykom, ktorýkoľvek deň v týždni a v ktorúkoľvek hodinu je ihrisko väčšinou plne obsadené. Aj keď sa vytrvalo mračilo, pršalo len veľmi krátko. Ihrisko je dlhé aj pre väčšie vzdialenosti medzi niektorými jamkami. Preto možno odporučiť použiť elektrický vozík. Nezabudnite si však zobrať viac loptičiek ako zvyčajne. Biotopy, v ktorých nemožno loptičku hľadať ani dvíhať, trpezlivo čakajú.

Na druhý deň sme prišli autom do golfového klubu Colony Club Gutenhof v Himbergu, blízko pri Viedni za rovnaký čas ako predtým do Adamstalu. Hrá sa tu na dvoch typických parkových ihriskách: West (západné), par 73, dĺžka z bielych odpalísk 6 483 m a Ost (východné) par 73, dĺžka z bielych odpalísk 6 404 m. My sme sa rozhodli pre hru na západnom ihrisku. Veľkú výzvu predstavuje jeho dĺžka. Najväčšia výzva však trpezlivo čaká na poslednej jamke par 5, mierny dogleg doľava s jamkoviskom za vodnou prekážkou. Na záver sme v klubovom dome k obedu ochutnali rakúsku špecialitu – víno „gemischter Satz“ (víno zmiešané z do 20 rôznych druhov odrôd, ktoré sa spolu vysadia a lisujú).

V okolí zámku Hernstein sa nachádzajú aj ďalšie golfové ihriská. Všetky informácie o golfových balíčkoch zámku Hernstein odporúčam vyžiadať priamo od zámku. reservierung@schloss-hernstein.at

Kombináciu ubytovania v malebnom loveckom zámku ako z rozprávky, kde ľahko môžete zabudnúť na každodenné problémy, a golfu na dvoch vyššie menovaných vynikajúcich golfových ihriskách a ďalších ihriskách blízko zámku Hernstein, možno len odporučiť. 

Text a foto Miroslava Dulová

www.mdgolfphoto.com


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.