Svetlo spojí hrady popri Hrone

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistiku

Už tretíkrát spojí svetelný signál hrady popri Hrone. Obľúbený turistický produkt v Banskobystrickom kraji, Pohronská hradná cesta: organizátori odštartujú sezónu 2023 vyslaním svetelného signálu. Ten spojí jej vybrané lokality. A nielen to: tento rok poputuje svetlo aj k vartovke nad Krupinou a možno sa pripojí aj kláštor Bzovík. Spoločné podujatie naprieč niekoľkými regiónmi Banskobystrického kraja ponúka možnosť  zúčastniť sa jedinečného večerného výletu, ktorého vyvrcholením bude svetelné overenie vizuálneho prepojenia hradov tak, ako tomu bolo v minulosti. Toto podujatie je určené pre širokú verejnosť. Stačí si vybrať hrad, odsledovať si čas a miesto skupinového odchodu a zúčastniť sa. Svetelný signál spojí hrady už v piatok  24. marca.

Pohronská hradná cesta ako jedinečný turistický produkt v Banskobystrickom kraji kopíruje dômyselnú signalizačnú sieť, ktorú kedysi tvorili hrady, vartovky alebo signalizačné a hlásne veže s cieľom chrániť bohaté banské mestá či oznamovať blížiace sa nebezpečenstvo. V čase blížiacej sa hrozby vysielali dymové, ohňové a neskôr i zvukové signály.

Kliknite pre zväčšenie obrázku

Myšlienka vyskúšať vzájomné vizuálne prepojenie vybraných lokalít Pohronskej hradnej cesty vznikla v roku 2021. Krajská organizácia cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ Región Gron, Stredné Slovensko a Supervulkán Štiavnica sa vtedy rozhodli zorganizovať aktivitu s cieľom zistiť, či sú hrady popri Hrone vo vizuálnom spojení aj dnes, tak ako tomu bolo v minulosti.  Do skúšky vizuálneho spojenia sa zapojilo 6 hradov, no vzhľadom na covid opatrenia v tom čase to bolo bez prítomnosti verejnosti. "Keď sme videli úspešnosť príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré sme publikovali po tomto prvotnom „prepájaní“, rozhodli sme sa podujatie zopakovať i v roku 2022 a za prítomnosti verejnosti," vysvetľuje Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a dodáva: "svetelné spojenie hradov sa v roku 2022 opätovne podarilo aj za prítomnosti viac ako 120 návštevníkov na zapojených lokalitách Pohronskej hradnej cesty. Pre nás bolo toto podujatie, ktoré nazývame „Svetelný signál spojí hrady popri Hrone“, symbolicky aj signálom, že o naše hrady a cez ne o našu históriu sa ľudia zaujímajú a chcú ju spoznávať aj takýmito neštandardnými spôsobmi.“

V roku 2023 s otvorením ďalšej sezóny Pohronskej hradnej cesty prichádza opäť podujatie Svetelný signál spojí hrady popri Hrone, a to v piatok, 24. marca v podvečerných hodinách. Tento rok sa do podujatia zapojí deväť lokalít: Pustý hrad vo Zvolene, Zvolenský zámok (bez prítomnosti verejnosti), hrad Peťuša, krupinská Vartovka, hrady Šášov, Revište, Teplica, Žakýl a vrch Sitno. Na preskúmanie „signalizačnej siete“ zo stredoveku sú srdečne vítaní všetci, ktorí chcú zažiť netradičný návrat do minulosti. Mária Pátková z OOCR Región Gron, na území ktorej sa nachádzajú zapojené hrady Šášov, Revište a Teplica, poznamenala: „samozrejme svetelný signál nebudeme posielať zapaľovaním faklí, dymové a zvukové signály zo strelných zbraní tak, ako v minulosti, tiež nebudeme používať. Svetlo budeme vysielať vďaka výkonným baterkám a prenosným reflektorom. Ale ako sa v minulom roku ukázalo, aj kumulácia ľudí s čelovkami, dokáže vyrobiť celkom pekne viditeľný svetelný bod, preto sa, dúfam, nášho podujatia zúčastní čo najviac ľudí.“    

Na hradoch Šášov, Revište a Pustý hrad bude súčasťou podujatia prednáška hradných pánov o hrade. Na vrchu Sitno bude zároveň verejnosti predstavený zrealizovaný rozvojový zámer podporený Rozvojovou agentúrou BBSK cez členský príspevok v OOCR Región Štiavnica – nové schody na Sitno.

Ako uviedla Barbora Rekšáková z OOCR Stredné Slovensko: "časy začiatku výstupov na jednotlivé lokality sú rôzne, preto odporúčame návštevníkom pozrieť si čas i miesto organizovaného výstupu dostatočne dopredu na sociálnych sieťach.

Samotné prepojenie lokalít nemá postupný časový harmonogram, hrady sa prepoja po 18. hodine. „Samozrejme nie všetky hrady sú vzájomne vo vizuálnom spojení. Ani v minulosti to tak nebolo, podstatné bolo, aby si signál posúvali po celej dĺžke Pohronskej hradnej cesty“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a doplnila: „my budeme hrady prepájať nasledovne: Pustý hrad vo Zvolene sa vizuálne spojí so Zvolenským zámkom, hradom Peťuša a hradom Žakýl; hrad Teplica sa spojí so Žakýlom a hradom Revište a vrch Sitno prijme signál zo hradu Žakýl a z vartovky nad Krupinou. Tento rok je poriadnou výzvou pre hrad Šášov, ktorému sa zatiaľ nepodarilo svetelne prepojiť s inou lokalitou, preto sa pre tento rok rozhodli vyslať signál z lokality Vežička.“

"Novinkou tohtoročného podujatia je súťaž o balíček pekných a najmä praktických vecičiek z regiónov kraja Za horami, za dolami (čelenka, hrnček, fľaše na turistiku, ponožky a pod.) a o voľné vstupenky pre dvoch na všetky komentované prehliadky hradov Pohronskej hradnej cesty a tiež o voľné vstupenky pre dvoch na atraktívne podujatia Glgáč (Hrnčiarska slávnosť na hrade Revište) a Kráľovská svadba (unikátna slávnosť na Pustom hrade). Do súťaže sa môže zapojiť každý účastník podujatia Svetelný signál spojí hrady popri Hrone, ktorý svoju fotografiu z tejto aktivity umiestni na svojom Instagram profile hneď 24.3.2023 do 24.00 hod a označí ju dvomi hashtagmi #pohronskahradnacesta a #svetelnysignal. Tak sa bude šíriť signál z Pohronskej hradnej cesty ďalej do sveta i novodobým spôsobom," vysvetľuje Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko.

Podujatie Svetelný signál spojí hrady popri Hrone je len jednou z mnohých aktivít, ktoré v spolupráci s hradnými pánmi, združeniami na záchranu hradov, historikmi, archeológmi, krajskou a oblastnými organizáciami cestovného ruchu realizujú turistiké kancelárie s cieľom zviditeľnenia tematickej trasy Pohronská hradná cesta. Samotná sezóna ponúka turistom netradičné prehliadky, tradičné hradné podujatia a slávnosti.

Miesta a časy stretnutí v jednotlivých lokalitách:

Signál 24. marca 2023

 

 

 

Lokalita

Miesto stretnutia

čas stretnutia

trvanie výstupu

Pustý hrad

parkovisko pod Pustým hradom na Haputke

17.15

40 min

Zvolenský zámok - bez verejnosti

 

 

 

Peťuša

pri Červenom medokýši, Zvolen

17:15

40 min

Krupina

na vartovke

17:45

 

Šášov

pri expozicii /domčeku pod hradom

17.15

40 min

Revište

na hrade

17:00

 

Teplica

kultúrny park v Sklených Tepliciach

17:00

60 min

Žakýl

Obecný úrad Podhorie

16:30

45 min

Sitno

terasa u Blaškov pri Počúvadle

15:30

60 min

Viac na turistickom portáli Banskobystrického kraja: www.zahoramizadolami.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.