Veszprém, európske mesto kultúry

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínomKam za zdravím, wellnessom

Maďarský Veszprém sa stal európskym mestom kultúry, pre rok 2023

Dňa 1. januára 2023 prebral Veszprém spoločne s regiónom Bakony-Balaton jeden z najprestížnejších titulov v oblasti kultúry Európskej únie, a tak sa na rok 2023 stal Európskym hlavým mestom kultúry.

Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) znamená najvýznamnejší programový prvok kultúrnej politiky Európskej únie. Cieľom je vzájomné zblíženie národov Európy prostredníctvom kultúry. Je dôležité zdôrazniť, že názov EHMK neznamená iba množstvo programov  počas tohto roka, ale ide najmä o posilnenie dlhodobých udržateľných procesov. Tento rok ponúka jedinečnú možnosť na to, aby sme región Bakony-Balaton, spolu s mestom Veszprém, ako európske kreatívne a kultúrne centrum propagovali aj pre hostí zo Slovenska.

Veszprém má už aj dnes silné kultúrne vzťahy so Slovenskom. Hostia zo Slovenska sa pravidelne zúčastňujú na rôznych podujatiach a festivaloch, najmä z partnerského mesta a regiónu Nitra. Ako súčasť programu Európske hlavné mesto kultúry 2023 očakávajú organizátori ďalšie posilňovanie kultúrnych vzťahov medzi oboma krajinami. Napríklad, v dňoch 20. novembra až 3. decembra 2023 navštívi v rámci projektu InterUrban región Veszprém-Balaton viacero umelcov z Trenčína a Nitry.

V súčasnosti ohlásenou interpretkou je 19 ročná slovenská hudobníčka Nina Kohout, žije momentálne v Spojenom Kráľovstve, kde nedávno ukončila svoje štúdia v The BRIT School. Nina získala za svoj debutový singel ocenenie Radio_Head Award 2020 (pod kuratelou Rozhlasu a televízie Slovenska) „Newcomer of the Year“. Okrem iného, v dňoch 23. februára 2023 až 26. februára 2023 vystúpi na Holtszezon Irodalmi Fesztivál , v rámci čiastočne improvizovaného, audiovizuálneho, post- apokaliptického pokusného projektu s názvom suΣma.

Toto je iba niekoľko tipov kultúrneho roka, v rámci ktorého bude 3000 rôznych programov v 116 mestách a obciach regiónu Veszprém-Balaton, počas celého roka. Medzi ďalšie ciele patrí podpora tradičných činností a aktivít formujúcich budúcnosť aj v takých obciach, ktoré sa nachádzajú na “menej frekventovaných cestách”. Uvedomenie si ekologických výziev, ktorým čelí Balaton a jeho povodie; zapájanie mladých do rôznych aktivít turizmu, kultúry, vzbudenie ich záujmu o tento segment, cez rôzne pozoruhodné predstavenia, ako aj posilňovanie vzájomných medziľudských väzieb i vo vzťahu k prostrediu a kultúrnemu spolunažívaniu.

Budúci rok je európskym mestom kultúry 2024 mesto Bad Ischl, v rakúskej Soľnej komore, mesto kúpeľov a histórie z čias cisára.

Viac sa dozviete na: https://veszprembalaton2023.hu/

Foto:VEB2023 EHMK

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.