Do Osrblia mieri elita

Kam za dobrým tipomKam za športom  v zime

Národné biatlonové centrum v Osrblí opäť po roku privíta biatlonovú elitu. Premiéru budú mať superšprinty a lákadlom pre divákov bude aj Fanzóna.

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí vrcholia prípravy na 4. kolo IBU cupu, ktoré sa uskutoční od štvrtka 5.1. do nedele 8.1.2023. Na Horehroní sa stretnú biatlonisti z takmer štyridsiatich krajín sveta a po dvoch rokoch sa vrátia do Osrblia aj fanúšikovia.

Hoci boli samotné preteky začiatkom decembra v ohrození, správcovia Národného biatlonového centra využili každú príležitosť na výrobu snehu a areál je na preteky pripravený.

 „Aj napriek nepriaznivému počasiu, či ohrozeniu zasnežovania v súvislosti so zvýšenou cenou elektrickej energie sa nám podarilo pripraviť 2,5 km trať v kvalite, ktorú potrebujeme na usporiadanie IBU cupu.  Je to aj vďaka zásobe snehu, ktorú sme si uskladnili z predošlej sezóny a taktiež vďaka novým rozvodom zasnežovania, ktoré boli vybudované spolu s novou kolieskovou dráhou,“ povedal prezident zväzu Peter Vozár.

Návštevníci sa môžu tešiť na veľmi atraktívne disciplíny. Vo štvrtok, 5. januára budú mať v Osrblí premiéru superšprinty. V sobotu, 7. januára prídu na rad klasické rýchlostné preteky, kde muži pobežia na 2,5 km okruhu. V nedeľu, 8. januára program uzavrú miešané štafety, ktoré sa pobežia taktiež na skrátenej trati.

Spomedzi známych mien, ktoré by mali zavítať do Osrblia, sú Nór Johannes Dale, Nemka Vanessa Hinzová, Talianka Federica Sanfilippová, Čech Adam Václavík, Ukrajinka Valentina Semerenková či poľská legenda Magdalena Gwizdońová.  Prihlásená je aj olympijská víťazka v behu na lyžiach Švédka Stina Nilssonová, ktorá v posledných rokoch presedlala na biatlon.

Slovenská účasť, vzhľadom na konajúci sa svetový pohár v Pokljuke, bude pozostávať najmä z našich mladších talentov.

Na IBU cupe sa predstaví Júlia Machyniaková, do sezóny vstúpi i Henrieta Horvátová a domáci priaznivci budú určite povzbudzovať aj talentovanú Emu Kapustovú. Tri skúsenejšie pretekárky by mali do počtu šesť doplniť juniorky Sára Pacerová, Barbara Skačanová a dorastenka Kristína Makovýniová. Ako náhradníčky sa núkajú Viktória Vozárová s Veronikou Holmikovou.

U mužov sa postaví na štart Matej Kazár, ktorý  sa ešte chce otestovať v medzinárodnej konkurencii a k nemu si právo štartu vydobyli Filip Bury, Adam Černák a debutanti medzi mužmi Benjamín Belicaj s Jakubom Leštákom.

Po dvoch rokoch bez diváckej podpory a kulisy kvôli protipandemickým opatreniam sa otvoria brány aj fanúšikom. Okrem atraktívnych pretekov bude veľkým lákadlom aj fanzóna.

IBU cup je významným podujatím aj z pohľadu cestovného ruchu. „Svetové podujatia ako IBU cup prinesú do regiónu až 2500 zahraničných prenocovaní a preto nás teší, že sa v Banskobystrickom kraji konajú takéto podujatia pravidelne a prispievajú k rozvoju miestnej ekonomiky,“ informovala Daniela Volenská predsedníčka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj turizmus.

Už tohto týždňový IBU cup prinesie pre fanúšikov, ktorí sa nemôžu zúčastniť pretekov, novinku v podobe živého live streamu zo všetkých pretekov. Ten bude dostupný na stránkach držiteľa biatlonových práv EBU.

Zdroj: Foto: Igor Stančík / IBU cup 2022, www.biathlon.sk a www.dobrykraj.sk


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.