Úspešný pokus Švajčiarov

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za športom v zime

o svetový rekord! Rhétska železnica (RhB) vypravila pred pár dňami najdlhší osobný vlak na svete na trase zapísanej na zozname svetového dedičstva UNESCO z tunelu Albula v Prede k svetoznámemu viaduktu Landwasser, nachádzajúcemu se kúsok od Filisuru. Niekoľko tisíc hostí a priaznivcov železnice navštívilo verejnú akciu v Bergüne, alebo sa rozmiestnili na trase, aby zažili túto jedinečnú cestu. Od nedele 30. októbra 2022 opäť platí bežný cestovný poriadok.

S 25 štvorvozňovými súpravami Capricorn od popredného švajčiarskeho výrobcu Stadler prešla súprava RhB v sobotu 29. októbra 2022 popoludní po trati Albula. Rekordná vlaková súprava v dĺžke 1 906 metrov sa v noci z piatka na sobotu zoradil v tuneli Albula ako šnúra perál. Z Predy potom vyšiel o14.20. Krátko po pol štvrtej poobede dosiahol rekordný vlak svoj cieľ: veľkolepý prejazd viaduktu Landwasser. „Po intenzívnych prípravách máme obrovskú radosť, že sa nám podarilo vytvoriť tento svetový rekord. Nielenže sme tu v Bergüne zažili nádherný železničný festival, ale vďaka všetkým angažovaným partnerom a sponzorom a neuveriteľne obetavému tímu sme sa mohli touto rekordnou jazdou prezentovať po celom svete ako fascinujúca a inovatívna horská železnica,“ povedal krátko po prekonaní svetového rekordu Renato Fasciati, riaditeľ RhB. Úspech svetového rekordu bol na mieste oficiálne potvrdený spoločnosťou GUINNESS WORLD RECORDS™. Zápis znie: „Najdlhší úzkorozchodný osobný vlak”.

Pôsobivý železničný festival
Pri Bergüne bolo zriadené festivalové stanovište, kde pokus o svetový rekord sledovalo približne 3 000 návštevníkov. Spoločnosť Märklin predstavila tiež vlak, ktorý zdolával svetový rekord v miniatúrnom prevedení – s 25 modelmi vlakov Capricorn LGB v dĺžke 80 metrov v mierke 1:22,5. Samotný pokus vysielala televízia Blick a vysielanie trvalo približne dve hodiny. Zábery z tohto vysielania boli zaradené do spravodajstva mnohých televíznych staníc po celom svete a úspešný pokus o svetový rekord sledovalo v priamom prenose viac ako 120 zástupcov médií z 15 krajín (vrátane Českej republiky).

Na samotnej stanici v Bergüne predviedli partneri RhB svoje zručnosti. Napríklad spoločnosť SERSA, ktorá sa zaoberá stavbou tratí, tu bola so strojom na stavbu tratí a simulátorom riadenia lokomotívy. Partneri ABB a Repower poskytli informácie o elektromobilite. Spoločnosť Siemens poskytla výnimočný železničný zážitok pomocou rozšírenej reality (AR). Otvorené bolo železničné múzeum Albula a rôzne modely železníc vystavovali firmy Märklin a BEMO. Celá železničná dedina Bergün bola v pohybe.

Špeciálny cestovný poriadok
 29. októbra 2022 platil na trati Albula Rhétskej železnice mimoriadny cestovný poriadok. Súčasne bola od 6 do 22 hodiny uzavretá pre dopravu cesta v priesmyku Albula medzi mestami Filisur a La Punt. Od nedele 30. októbra 2022 platí opäť bežný cestovný poriadok.

Fakty a údaje pokusu o svetový rekord

 • vlak mal 25 súprav, z ktorých každá mala štyri vozne nových motorových jednotiek Capricorn s celkovou dĺžkou 1 906 metrov. Capricorn, je rétorománsky výraz pre kozorožca.
 • 24 930 metrov je dĺžka jazdy svetového rekordu z Predy do Alvaneu.
 • pri pokuse bolo prekonané prevýšenie 789,4 m (Preda = 1788,7 m n. m.; Alvaneu = 999,3 m n. m.).
 • jazda svetového rekordu viedla cez 48 mostov a 22 tunelov.
 • najväčším viaduktom na trase svetového rekordu je svetoznámy viadukt Landwasser kúsok za Filisurom v dĺžke 142 metrov a výškou 65 metrov.
 • najdlhším tunelom na trase svetového rekordu je Greifensteinský tunel krátko pred Filisurom, ktorého dĺžka je 698 metrov.
 • testovacia prevádzka pre pokus o svetový rekord vygenerovala 4 000 kWh brzdnej energie (rekuperácia).
 • pri pokuse o svetový rekord išiel vlak rýchlosťou 30 až 35 km/h.
 • jazda trvala približne hodinu.
 • váha celej vlakovej súpravy bola približne 2 990 ton.
 • vo vlaku komunikovali pomocou takmer dvojkilometrového spojenia poľným telefónom, ktorý zabezpečila civilná obrana.
 • okrem toho bolo vo vlaku 7 vlakvedúcich a 21 technikov, ktorí boli schopní riadiť vlak

Pripravila: Beata Havranová, foto v článku:www.rhb.ch

Viac na:https://www.rhb.ch/de/panoramazuege/bernina-express

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.