Známy most opäť otvorili

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistiku

Práce na oprave a zabezpečení bezpečnosti mosta Marienbrücke, pri najkrajšom zámku kráľa Ludvíka II, v nemeckom Füssene, skončili. 

„Od dnes môžu návštevníci opäť cez most Marienbrücke prejsť, naskytne sa im opäť očarujúci pohľad na svetovo známy a mohutný zámok Neuschwanstein. Práca na oprave mosta bola náročná ale aj istou výzvou. Z technického hľadiska, počas desiatich dní osemedesiatjedenkrát vyletel vrtuľník do tohto alpského pohoria v rokline Pöllatschlucht, kde je most ukotvený. Traja odborníci, špeciálna stavebná firma upevnili nanovo všetky potrebné zakotvenia do skaly, na ktorej je most upevnený. Sanácia stála približne 500.000 Euro, menej ako plánovali a zrealizovali ju počas desiatich mesiacov“ hovorí pán Albert Füracker minister financií a minister vnútra.

Počas príprav opráv na zakotvení v mosta Marienbrücke v skale, v roku 2016, zabudovali presný, monitorovací systém, ktorý vyhodnotí aktuálne eventuálne zmeny, pohyby skál v rokline. V minulom roku museli už most v zime kvôli narušenej statike pre verejnosť uzatvoriť. Stavbári následne  ukotvili do skaly v hĺbke pätnásť metrov nové piliere, a tie staré, poškodené vymenili. Projekt realizovala štátna spoločnosť z mesta Kempten.

Kráľ Maximilian II. už za jeho života, v okolí zámku Hohenschwangau, kde vyrastal aj syn, neskôr bavorský kráľ Ludvik II, dal vystavať cesty a vyhliadky, aby si ľudia mohli vychutnávať krásnu prírodu v Allgäu. Ako dar, pre svoju pani manželku, ktorá milovala prírodu, hory, túry, prechádzky, dal v roku 1850 postaviť drevenú cestu pre kone, vysoko nad roklinou a potokom Pöllat. Túto trasu dal neskôr syn otca Maximiliana,  kráľ Ludwig II. prerobiť na most v elegantnej oceľovej konštrukcii. V tom čase to bolo niečo neobyčajné a nové. Konštrukciu totiž bez akýchkoľvek podpôr držali len postranné ukotvenia v skale. Kráľ Ludwig II. mal už vtedy „slabosť“ pre technické novinky. V roku 1978 však už museli vymeniť most za nový. Stavbári použili to, čo sa dalo, z pôvodného, historického zábradlia..

Zámok bavorského kráľa Ludvika II, zámok Neuschwanstein a most Marienbrücke prevádzkuje spoločnosť Bayerischen Verwaltung der staatlichen Schlösser, Gärten und Seen.

Čo môžno neviete, že: Kráľ Ludvik II, bavorský kráľ, sa narodil 25. august 1845 v barokovom zámku Schloss Nymphenburg v západnej časti  Mníchova. V rokoch 1864–1886 bol kráľom Bavorska, bol mecenášom umenia, podporoval aj tvorbu skladateľa Richarda Wagnera, zomrel 13. júna  v roku 1886 v jazere Starnberger See, leží blízko Mníchova, za dodnes nevyjasnených, zvláštnych okolností.

Pripravila: Beata Havranová

Viac o zámku na: www.neuschwanstein.de alebo na:www.fuessen.de

FOTO: © Füssen Tourismus und Marketing - Gerhard Eisenschink a Thomas Kuzmic; BSE-AIRpix.de_Sebastian Jahn

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.