Parné depo, veterný mlyn i ostrov pre páry „ Tu-mi-daj“

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam na turistiku

To je poľský Wolsztyn. Názov mestečka Wolsztyn asi väčšine Slovákov veľa nepovie. Nachádza sa na západe Veľkopoľského vojvodstva, čo je jedno zo šestnástich poľských vojvodstiev. Veľkopoľsko je oblasť Poľska nad česko-poľskou hranicou. Od Poznane je vzdialené 70 km, od Vroclavu 154 km a od nám blízkeho Krakova dokonca až 432 km. A toto sú dôvody, prečo sa sem prísť pozrieť! Teda - okrem toho, že ste tu určite nikdy neboli! A prečo sa tunajšiemu ostrovu hovorí ,,Tu mi daj"?

Kolesá parnej lokomotívy. Nie vždy platí, že čím sú väčšie, tým je rušeň rýchlejší.

Rušňové parné depo, unikátne v Európe, ale aj vo svete

Rušňové parné depo postavili v roku 1907, je jediné v Európe, a možno aj na celom svete, s pravidelnou parnou prevádzkou na normálnom rozchode koľajníc. Horúčava, uhoľný prach, syčanie pary, pískanie píšťaly a buchot podvalov, to tu zažijete každý deň. Denne odtiaľto vypravujú parnú lokomotívu, ktorá ťahá vlak s bežnými cestujúcimi. Depo, oslavuje 115 rokov, pravidelne navštevujú fanúšikovia železníc. Raz ročne v máji, je tu tzv. Paráda parných rušňov, kedy sem zvyknú pricestovať tisícky zvedavcov, dokonca až z Japonska, Austrálie či z Nového Zélandu. 

V depe je 30 parných lokomotív v rámci železničného skanzenu, tri z nich ešte fungujú. Pravidelne na linke Leszno-Wolsztyn jazdí tzv. Ol 49-69, poľská parná lokomotíva, využívajú ju na osobnú prepravu (na snímke vľavo). Unikátom je aj vejárovité depo (stanovištia pre lokomotívy v tvare vejára) a točňa pre lokomotívy z roku 1908 s pruským mechanizmom. Wolsztynské rušňové depo ponúka v ktorýkoľvek, aj v pracovný, deň možnosť pozrieť sa na zázraky železničnej techniky z minulosti.

Viete, že v natlakovanej lokomotíve oheň nesmie vyhasnúť 30 dní? ,,Pod parou" musí byť stále, aj keď parkuje. V lete trvá šesť hodín, kým sa pec v lokomotíve poriadne rozhorí, a parný kotol dosiahne potrebný tlak, v zime je to až 12 hodín. Na sto kilometrov jazdy vraj parný rušeň spotrebuje približne 20-tisíc litrov vody a dve tony uhlia. 

Vo Wolsztynskom parnom depe parkuje aj parný rušeň Ok1-359 z roku 1917, ktorý sa objavil v slávnom filme Pianista s Adrienom Brodym v hlavnej úlohe, o životopisnej vojnovej dráhe poľského pianistu židovského pôvodu Wladyslawa Szpilmana. Najpopulárnejšia a najrýchlejšia v tomto depe je ,,Krásna Helena". Ide o poľský rýchlikový rušeň Pm 36-2 dokončený v roku 1937, ktorý dosahoval rýchlosť 130 km/h. Mala aj svoje dvojča Pm-36-1, ale to neprežilo druhú svetovú vojnu. Mimochodom, osobné vlaky chodili rýchlosťou 80 až 100 a rýchliky 120 km/h.

Návštevníci sa majú možnosť od 7. do 15. hodiny denne poprechádzať s mapkou v ruke a ísť sa pozrieť aj do malého železničného múzea. Ak budete mať šťastie, lístok vám predá rušňovodič s polstoročnou praxou v parnej lokomotíve Andrzej Pajczak a môžete ho vyspovedať priamo v kabíne parnej lokomotívy. Sprievodkyňu si treba objednať vopred a väčšinou to využívajú organizované skupiny. Bežný lístok pre dospelého stojí 15 zlotých a deti do 7 rokov majú vstup zadarmo. Tak plnou parou vpred! 

Pohľad do pece parnej lokomotívy. Počas jazdy je tam aj 1500 stupňov Celzia.

Promenáda, Kochovo múzeum a ostrov ,,Tu-mi-daj"

Mestečko Wolsztyn (na snímke kontrast, stena kostola so svätými verzus figurína vo výklade jedného z obchodov vo Wolsztyne) s 12-tisíc obyvateľmi má vďaka dvom jazerám, pri ktorých sa nachádza, pohodovú dovolenkovú atmosféru. Ulice nie sú veľmi široké, budovy nie sú veľmi vysoké. Na jazerách surfujú, kajakujú a okolo je prechádzkové korzo. V minulosti vykúpili pozemky v okolí jazera a vybudovali promenádu s altánkami pri vode. Atrakciou pre kajakárov sú plavebné komory medzi dvoma, tunajším kanálom prepojenými jazerami (Wolsztynskie a Berzynskie), dokonca možnosť preplávať s kajakom popod železničnú trať. Mestečko má svoj prístav a ponúka aj možnosť plavby na výletnej lodi a kemping pri vode Ustronie. V júli sa tu vždy koná Večer wolsztynských jazier a sprievod osvetlených, vyzdobených lodí. V minulosti to bola ľudová zábava počas ,,závodných dovoleniek", dnes sa predvádzajú najmä majitelia  privátnych plavidiel. Po zotmení plávajú po vode svetielkami vyzdobené lode a atmosféra musí byť úžasná.

V mestečku sú dva významné kostoly, katolícky a evanjelický, centrálnym bodom mesta je radnica a ,,rynek", námestíčko ako miesto stretnutí a odpočinku. Čo je na Wolsztyne ešte zaujímavé, je múzeum Dr. Roberta Kocha, nemeckého lekára, mikrobiológa a nositeľa Nobelovej ceny za medicínu, objaviteľa baktérie tuberkulózy. Pôsobil tu osem rokov a neskôr sa presťahoval do Berlína. Exponáty sú umiestnené vo dvoch miestnostiach, ktoré sa nachádzajú na prízemí budovy. V izbách je štýlový nábytok z obdobia, v ktorom lekár žil, ale aj staré laboratórne vybavenie a ďalšie suveníry Roberta Kocha. Výstava je obohatená o fotografie (najmä z jeho exotických ciest) a fotokópie dokumentov umiestnených v sklenených vitrínach. Robert Koch sa narodil v roku 1843 a vo Wolsztyne bol praktickým lekárom. Tu robil výskum infekcií rán a tiež pokusy s antraxom. 

A ešte jedna ,,wolsztynská" pikantéria: Na jeden z ostrovov na Wolsztynskom jazere sa radi chodia fotografovať mladomanželia. Ostrov preto dostal prezývku ,,Tu-mi-daj!" Mladí ľudia, ktorí odtiaľto odídu študovať napríklad do Poznane, sa sem zvyknú vrátiť, aj preto mestečku nehrozí vymieranie a žijú tu najmä ľudia v produktívnom veku. Jedinou nevýhodou je to, že v tomto rekreačnom stredisku trochu chýba ubytovacie zázemie v podobe penziónov, pretože investori väčšinou stavajú domy pre obchodné účely. 

Tento mlyn pracoval ešte v 50.rokoch. Je to najstarší objekt v skanzene.

Najstarší veterný mlyn v skanzene ľudovej architektúry

Osemsto metrov od mesta sa na ploche 3,5 hektára nachádza skanzen ľudovej architektúry pod holým nebom s unikátnym veterným mlynom. Lokálny názov znie Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Okrem pondelka majú otvorené každý deň. Väčšinou sem chodia poľské školy a domáci turisti, ale sprievodca Remik Kurpiszktorý tu pracuje už 17 rokov, si spomína aj na Nemcov, Angličanov, Číňanov či Novozélanďanov. Väčšinou ide o návštevníkov, ktorí prídu do Wolsztynu kvôli parnému depu. 

V skanzene možno vidieť sto- či dvestoročnú originálnu architektúru z historického hľadiska maximálne do obdobia druhej svetovej vojny: chalupy ako hostinec, stodola, kováčstvo, domček paholka, bohatý dom nemeckých kolonistov, drobnejšiu architektúru v podobe studne, holubníka, pece na chlieb či udiarne. Okrem stavieb je tu dohromady dva a pol tisíca exponátov. Dokonca tu majú aj tri kozy a plánujú chovať ovce. ,,Čím bol dom chudobnejší, tým mal nižšie stropy, pretože priveľkú chalupu bol problém vykúriť," vysvetľuje sprievodca Kurpisz. ,,Najbiednejší mali na streche slamu, bohatší trstinu a najluxusnejšie domy drevené šindle. Dátum postavenia domu hľadajte vždy na prostrednom tráme, aj keď sa pri prenášaní chalupy na toto miesto prehnité trámy nahradili novými, aby bola stavba bezpečná, trám s dátumom sme sa vždy snažili zachovať," dodáva. V chudobných domoch boli najdrahšími vecami periny a obrazy svätých, tie vždy viseli nad pomerne krátkou posteľou. ,,Ľudia spávali s pokrčenými nohami, ale boli aj nižší ako dnes." A len bohatí mali v dome aj skriňu. 

Najcennejší exponát, ktorý má tento skanzen otvorený od roku 1986, je veterný mlyn. Ide o najstarší objekt v skanzene a zároveň najstarší funkčný veterný mlyn v celom Poľsku pochádzajúci z roku 1603 (na snímke vľavo)! Celý mlyn sa dá otočiť (aj sme si to vyskúšali) tak, aby lopatky vrtule zachytili vietor. ,,V týchto mlynoch sa nebývalo ako napríklad v tých holandských. Všetko v mlyne je originálne, okrem častí vrtule, a do 50. rokov tento mlyn ešte pracoval," vysvetľuje sprievodca. ,,V roku 1998 bol rozobratý a prinesený sem do skanzenu. Vtedy bol prítomný aj posledný žijúci mlynár, ktorý v mlyne pracoval a vedel vysvetliť, ako všetko funguje. Mlyn skladali gorali z Nového Targu. Kedysi boli mlynár a kováč veľmi významnými a váženými obyvateľmi obce. Keď mal mlynár dobrý vietor, dokázal zomlieť aj 500-800 kg obilia za jeden deň a všetko bolo v mlyne vymyslené tak, že to mohol obsluhovať jediný človek. Chudobní mleli múku raz, bohatí opakovane najemno, maximálne osemkrát. Vtedy sa ešte nevedelo o tom, že práve celozrnná múka je zdravá. A keďže z mlecieho kameňa sa do múky ,,po troškách“ dostával kamenný prach, ľudia z neho mali po rokoch konzumácie takto pomletej múky zbrúsené zuby."

Hlavne, že neboli hladní!

Autor: Bianka Stuppacherová, Foto: Dávid Popovič, mystudio.sk

Obrazy svätých a krátka posteľ. Tak sa kedysi žilo v západnom Veľkopoľsku.

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.