Skibusmi ekologicky i ekonomicky

Kam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za športom  v zime

V Banskobystrickom kraji za lyžovačkou skibusmi. 

Prvý skibus tejto sezóny v Banskobystrickom kraji odštartoval v sobotu, 18. decembra. Premáva medzi mestom Kremnica a obľúbenou lokalitou Skalka. Od 25. decembra bude premávať aj skibus na Horehroní, ktorý odľahčí dopravu v Bystrianskej doline pod Chopkom. Na cesty už tradične pôjde aj skibus, prepájajúci región Novohrad s lyžiarskymi strediskami na Podpoľaní. Od 1. januára dopravia skibusy fanúšikov zimných športov aj do lokalít  Šachtička a Donovaly neďaleko Banskej Bystrice.

„Banskobystrický samosprávny kraj podporuje skibusy už tretiu sezónu“ uviedla Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. „Minulú sezónu, napriek tomu, že sme mali všetko pripravené, kvôli protipandemickým opatreniam a zatvorený strediskám skibusy nejazdili. O to viac sa tešíme, že túto zimu sú strediská v prevádzke a skibusy umožnia lyžiarom dostať sa k zimným zážitkom ekonomicky a ekologicky“ doplnila Petra Šuhajdová.

40 až 50% nákladov na skibusy financuje Banskobystrický samosprávny kraj. Druhú polovicu pokrývajú oblastné organizácie cestovného ruchu zo štátnej dotácie, z cestovného alebo z príspevkov samospráv a členov oblastných organizácií cestovného ruchu napríklad mesta Kremnica, Park Snow Donovaly, Hotela Šachtička alebo mesta Lučenec.

Na Horehroní budú pre všetkých držiteľov Horehronie Card aj počas tejto zimy premávať skibusy zadarmo. Všetkých lyžiarov, bežkárov, skialpinistov alebo turistov odvezú priamo z Brezna a ubytovacích zariadení v Bystrianskej doline na profesionálne upravené lyžiarske svahy i bežkárske trate už od 25. decembra 2021. Na trase Brezno - Pohanské - Mýto pod Ďumbierom - Tále  - Krupová a späť  budú jazdiť  podľa platného grafikonu spolu dva skibusy, pričom v Mýte pod Ďumbierom bude možné, ako cez týždeň, tak aj počas víkendu, prestúpiť na autobusový prípoj smer Čertovica. Banskobystrický samosprávny kraj doplnil pravidelnú linku z Brezna na Čertovicu o víkendové spoje tak, aby sa lyžiari a bežkári dostali do tejto destinácie aj bez áut. Viac sa dočítate na www.horehronie.sk

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spolu s partnermi vypraví na cesty 3 skibusy. Skibusy na Šachtičky a Donovaly budú premávať 2-krát do dňa zo železničnej stanice v Banskej Bystrici od 1.1. do 13.3. počas víkendov a sviatkov a denne počas jarných prázdnin v Banskobystrickom kraji. Vzhľadom na možnosť večerného lyžovania má skibus so smerom na Donovaly naplánovanú aj poobednú jazdu. Skibus mesta Kremnica už odštartoval svoju sezónu. Minibus jazdí 6-krát denne z parkoviska Jeleň v Kremnici na Skalku od 18.12. do 19.4. počas víkendov a sviatkov. Jazdu kremnickým skibusom môžete navyše využiť každý deň počas vianočných, polročných, jarných prázdnin Banskobystrického a Bratislavského kraja a veľkonočných prázdnin. Cestovné pre všetky typy skibusov je 1,5€ pre jednosmernú jazdu a 2€ pre obojsmernú jazdu. Viac informácii a grafikony nájdete na webe www.centralslovakia.sk

Skibus Novohrad-Podpoľanie vyrazí na cesty za zimným dobrodružstvom z Fiľakova naprieč celým Novohradom až do štyroch lyžiarskych stredísk do jedinečného kraja Biosférickej rezervácie Poľana. Ide o lyžiarske strediská ako Ski centrum Košútka, lyžiarske stredisko Kočanda, lyžiarske stredisko Zerrenpach – Látky a lyžiarske stredisko Kokava-Línia. Pre priaznivcov bežeckého lyžovania je v ponuke aj špičkovo upravený bežecký areál Látky – Mláky. Skibus Novohrad-Podpoľanie bude premávať každú sobotu od 25. decembra 2021 do 26. februára 2022. Obojsmerné cestovné tohtoročného skibusu je z Fiľakova do ktoréhokoľvek lyžiarskeho strediska 5,00 €, z Lučenca/Vidinej/Lovinobane/Mýtnej do ktoréhokoľvek lyžiarskeho strediska 4,00 €, z Hriňovej do ktoréhokoľvek lyžiarskeho strediska 2,00 €.              

V zime podporujeme skibusy, v lete cyklobusy. Chceme, aby ľudia nemuseli chodiť vlastnými autami, aby návštevníci našich regiónov nemuseli bojovať s nedostatkom parkovania, či riešiť nepríjemné dopravné situácie. Samozrejme, nemôžeme vyriešiť takto každú lokalitu v kraji, ale tie návštevnícky najfrekventovanejšie sa nám darí obslúžiť“ uviedla Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj. Aktivitu z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Informácie o skibusoch, grafikony, v Banskobystrickom kraji sú súhrnne k dispozícii na destinačnom webe kraja www.zahoramizadolami.sk alebo na webe: www.regionnovohrad.sk alebo www.regionpodpolanie.sk

Foto skibus: OOCR Región Horehronie

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.