NÁŠ TIP: Čiernohronská železnica

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistiku

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU

Hoci sa letné prázdniny nachýlili ku koncu, ešte stále je príhodný čas na víkendové výlety po Slovensku. Napríklad na Horehroní môžeme odporučiť výlet do okolia Čierneho Balogu. Skvelým tipom pre všetky vekové kategórie je jazda legendárnou úzkorozchodnou Čiernohronskou železnicou.

Zachránili ju dobrovoľníci

História Čiernohronskej železnice sa začala v roku 1908. Prvý úsek viedol z Hronca na Čierny Balog a meral čosi vyše desať kilometrov. Trať železnice, ktorá slúžila hlavne na prepravu dreva, sa rozrástla až na 132 km a postupne viedla do väčšiny dolín povodia Čierneho Hrona. Lenže doba sa menila, nástup modernejšej techniky vyústil až do rozhodnutia v roku 1982. Prevádzka v tej dobe už poslednej lesnej železnice bola na zvyšných 36-tich km trate pozastavená a všetko zariadenie vrátane koľajníc určené na zošrotovanie! Iba nadšenie dobrovoľníkov a ich desaťročný boj za obnovenie prevádzky ju pomohol zachrániť. Železnicu na opravenej trati do Vydrovskej doliny znovu spustili 1. mája 1992.

Previesť sa môžete aj v zime

Je to skutočne nevšedný zážitok vidieť ako si to parná lokomotíva šinie vpred. Príjemný "smrad" zašlých časov. Všetko funguje ako v normálnom vlaku. Stačí si vybrať kam chcete cestovať a nasadnúť. Počas letných prázdnin (zvyšok roka na objednávku) sa môžete vybrať do Chvatimechu, po trati ktorá vedie Hrončianskou dolinou. Najdlhšia a najkrajšia trať železnice bola postavená ako prvá hlavná trať lesnej železnice už v roku 1908. Až 12 km trasa pozdĺž rieky Čierny Hron začína na veľkom parkovisku pri Podbrezovej. Vždy od 2. 5. do 30. 9. (zvyšok roka na objednávku) sa môžete ďalšou vetvou železnice odviesť zo stanice v Čiernom Balogu do Dobročského pralesa, alebo do Vydrovskej doliny.

Les, ktorý nás živí - Lesnícky skanzen Vydrovo

Za konečnou stanicou vo Vydrovskej doline na turistov čaká prekvapenie. Veľmi pekný lesnícky skanzen, ktorý vzdáva hold pracovníkom v lesnom hospodárstve. S deťmi si prejdete náučný chodník a verte, že sa dozviete mnoho nových informácií o lese a lesnom hospodárstve, ktoré ste určite nevedeli. Uvidíte čo všetko sa z dreva dá urobiť, ako sa ťažilo, prevážalo, na aké kategórie sa delí, aké stroje v lesoch kedysi pomáhali.

Inšpirovali sme vás? Takže: "Nech to para tlačí!"

Viac informácií na: http://www.chz.sk   

Prokop Slováček - text, foto, video

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.