NÁŠ TIP: Kostolec nad Ducovým

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na turistiku

Medzi najvýznamnejšie archeologické pamiatky veľkomoravského obdobia patrí hradisko Kostolec nad obcami Ducové a Hubina, len 7 km od kúpeľov Piešťany. Ide o rozlohou menšiu, ale významnú lokalitu. A to nielen v roku 1150. výročia príchodu solúnskych bratov sv. Konštantína (Cyrila) a Metoda na dnešné územie Slovenska.

V roku 1968 odkryli archeológovia pod vedením Alexandra Ruttkaya opevnený veľmožský dvorec z druhej polovice 9. storočia, v rámci ktorého sa nachádzali okrem zrubov aj kruhová rotunda s apsidou a priestor dvorca bol rozdelený na obytný, sakrálny a hospodársky. Od roku 1990, kedy opätovne vysvätili zvyšky kostolíka sa hradisko na Kostolci stalo miestom každoročnej národnej cyrilo-metodskej púte. Koná sa vždy na sviatok príchodu vierozvestcov 5. júla, ako spomienka na príchod byzantskej misie na Veľkú Moravu. Hlavným bodom tradičného programu je slávnostná sv. omša. Podľa historikov je pravdepodobné, že vzhľadom na polohu neďaleko brodu na Váhu a vzdialenosti od Nitry sa sv. Cyril a Metod na Kostolci zastavili cestou na Moravu. Na Kostolec sa možno dostať po modrej značke z obce Hubina (strmý výstup cca 10 min) alebo mierne stúpajúcim chodníkom zo začiatku obce Ducové (cca 15 min).

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU TU

Iveta Pospíšilová, foto: autorka

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.