Krumple, ferrata a plno zlata

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkend

Máme radi Kremnicu i Kremnické vrchy. Tie tento rok „bodovali“ viac ako po iné roky. Krumple či nová ferrata, to je len niekoľko zaujímavých noviniek.  Ferrata je v strmom svahu, medzi skalami a stromami, pre odvážlivcov a tých, čo milujú adrenalin ako stvorená. Je otvorená pre ozajstných odvážlivcov, a to naozaj len odvážlivcov, sprístupnili ju v auguste tohto roka. Volajú ju ferrata F-úha, s obtiažnosťou „F“. Trasa je pre zdatných športovcov, tí si výbavu požičajú v  Relax centre na Salke.  

Domáci radia, zoberte si na lezenie  rukavice, isto ich oceníte.  Občerstviť i zohriať sa je príjemné, v penzióne Guldiner, hneď pri parkovisku, pod Skalkou. Príjemná obsluha, dobrá kuchyňa i kávička. Veríme, že i napriek tomu, že sme tu boli koncom leta a nebolo veľa ľudí, si penzión udrží terajšiu dobrú úroveň, aj vtedy, keď to tu praská návštevníkmi vo švíkoch.      

A od ferraty nie je ďaleko do Kremnice, kde si po výstupe na Skalke môžete dopriať jednu kremnickú dobrotu: Kremnické krumple – sladučké krumplíky od pána Atkáryho – v dobovej výrobni, v horných priestoroch nad Kultúrnym a informačným centrom mesta. Mladé devy v dobových kostýmoch vyrobia pre vás jedinečnú dobrotu, tak ako kedysi. Recept na mäkkú, nepečenú cukrovinku vznikol v Kremnici, vo vychýrenej Atkáryho cukrárni, začiatkom 20. storočia.

Kremničania poznajú krumpel od svojich starých mám, v rôznych receptúrach. Ale ako ich kedysi vyrábali a ako cukrárky vyzerali, napovie len dobová výrobňa. Vonia kakaom, marcipánom, hrá tu dobová hudba, všetko ako za starých čias, v štýle art deco. Mladé dámy, odeté do tradičných kostýmov ponúknu návštevníkom cukrovinku pripravenú podľa pôvodného Atkáryho receptu. 

Keď ochutnáte Atkáryho kremnický krumpel, ochutnávate samotnú Kremnicu, hovoria domáci Kremničania. Ochutnali sme Kremnické krumple, aj keď ich cena nie je nízka, boli vynikajúce. Ich chuť mi pripomenula detstvo a chuť podobného zákusku v úžasnej detskej cukrárni, pri Národnom divadle v Bratislave. Vrelo odporúčame.      

Ďalšia zaujímavosť. Pozrieť si so sprievodcom Kremnickú mincovňu je povinnosťou každého turistu. Vidieť ako vzniká minca, jej história, staré i nové stroje, je zážitkom, ale dostať sa do podzemia a to navečer,  napríklad prejsť a pozrieť si štôlnu Andrej, to je niečo extra. Ťažili v nej od začiatku 16.storočia. Mali sme tú možnosť a náš sprievodca, pán Dušan Roob, odborník na ťažbu zlata, okrem toho vedie tunajšie Banské múzeum v Kremnici, nás šarmantne previedol podzemím, štôlňami, do hĺbky 70 metrov, porozprával vtipné historky o dolovaní zlata na Slovensku ale aj v samotnej Kremnici.

A čo bolo ďalším prekvapením? Hlboko pod zemou, v útrobách štôlne, na záver hodinovej prehliadky, nás čakala degustácia, vínečko, domáce oškvarkové pagáčiky, chlebík s masťou a cibuľou, vyhladovaní a dobre naladení sme sa pustili do všetkých dobrôt, a veľmi nám chutilo. Túto možnosť degustovať sme si vychutnali o to viac, keď náš sprievodca, pán Roob, vtipne hovoril o vzácnych návštevách, ktorým nalieval a sedeli v štôlni, na tomto mieste, tak ako my. Zaujímavosťou je, že hlboko v kremnickom podzemí sa nachádza ešte veľké množstvo zlata a že je ho také množstvo, aké za tie roky, od začiatku dolovania, vyťažili na povrch. Teplota v štôlni  je približne 7 stupňov, a bolo nám už trošku aj zima, a tak to bolo znamenie, vydať sa opäť hore, na vzduch. Do podzemia odporúčame  vziať si na seba pevnú obuv s optimálnou podrážkou a teplo sa obliecť. Cena vstupu pre dospelého je: € 6,- pre dieťa, študenta, seniora, ŤZP € 3,- Tak teda „Zdar boh“!

www.krumple.sk  alebo www.banske-muzeum.sk a www.guldiner.sk 

Autor: Beata Havranová

                                             Ďalšie novinky zo Stredného Slovenska pripravíme o týždeň

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.