Lanovku ošetria vo Švajčiarsku

Obľúbenú pozemnú lanovku premávajúcu vo Vysokých Tatrách zo Starého Smokovca na Hrebienok čaká revízia vo Švajčiarsku, v mesta Uetendorf, kde ju priamo v dielňach výrobcu prehliadnu, vymenia opotrebované diely a pripravia na ďalšiu bezpečnú prevádzku. Na trase medzi Smokovcom a Hrebienkom zabezpečia ekologickú, náhradnú  dopravu. 

Pravidelný servis odporúčaný výrobcom zariadenia je základom bezpečnej prevádzky. Súčasná pozemná lanovka s dvomi vozňami je v prevádzke od roku 2007 a podľa pokynov dodávateľa každých 6 rokov potrebuje komplexnú  revíziu podvozkov. „Počas revízie komplexne všetko skotrolujú, spravia diagnostiku a výmenia opotrebovanýé diely. Po tom, čo v minulom roku takúto kúru absolvovali podvozky vozňa č.1, prišli v tomto roku na rad podvozky vozňa č.2,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ lanových dráh Ján Slamený. 

Odstávka pozemnej lanovky potrvá v čase od 1.októbra do 13.novembra 2020. V tom čase pripravuje prevádzkovateľ pre návštevníkov Tatier, ktorí si netrúfajú na peší výstup na Hrebienok, ekologickú alternatívu – bezemisný elektrobus, bude premávať po jestvujúcej komunikácii zo Starého Smokovca na Hrebienok. 

Pozemnú lanovku s technológiou spoločnosti Doppelmayr/Garaventa vo Vysokých Tatrách uviedli do prevádzky 22.decembra 2007. Na trase zo Starého Smokovca na Hrebienok nahradila starú taliansku pozemnú lanovku Cerreti e Tanfani z Milána,  tá tu premávala od roku 1970. História pozemnej lanovky na Hrebienok sa začala písať už v roku 1908, kedy Smokovec s Hrebienkom spojila železničná trať s tzv. Abtovou výhybkou, vďaka ktorej sa v strede jednokoľajovej trate dokážu míňať dva oprotiidúce vozne.

Švajčiarsky inžinier Roman Abt sa narodil v Bünzene v roku 1850. V Zürichu vyštudoval strojné inžinierstvo. Pracoval v Paríži, kde v roku 1882 navrhol a dal si patentovať ozubnicový koľajový systém pre horské dráhy. Základným princípom ozubnicového koľajnicového systému je to, že v každom okamihu je v zábere minimálne jedno ozubené koleso. Tento Abtov ozubnicový koľajový systém použili do roku 1914 na 66 železničných tratiach a po 1. svetovej vojne na ďalších šiestich tratiach.

Aj na Slovensku je železničná trať, kde tento jedinečný ozubnicový systém používala. Ide o úsek trate 174 medzi Pohronskou Polhorou a Bánovom, kde je prevýšenie takmer 50 promile. Dnes však ozubnicový systém chodiace vlaky už v tejto lokalite nevyužívajú.  

WWW.TMR.SK

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.