Velikán vystrieda velikána

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Kým v tomto roku sme si pripomínali 500-té výročie od smrti Leonarda da Vinciho, významného talianskeho renesančného maliara, hudobníka, vynálezcu, básnika, sochára, tvorcu svetoznámeho portrétu Mona Lisa, rok 2020 bude v znamení ďalšieho renesančného velikána – Raffaela Santiho.

Aj od jeho smrti uplynie v budúcom roku polstoročie. Na jeho počesť otvoria v rodnom Urbino okázalú výstavu majstrových  diel, najmä z obdobia jeho rannej tvorby v paláci Ducale.

Najplastickejšie sa však možno pokochať na jeho dielach vo Vatikáne, kde dlhé roky pôsobil. Stal sa tiež hlavným architektom Baziliky sv. Petra. Za zmienku stojí séria madon, ako napríklad Sixtínska Madona, Madona s knihou, Matka s dieťaťom... Súčasťou podujatí na počesť tohto velikána renesancie bude aj výstava jeho diel na letisku v Ascone a mnoho spomienkových podujatí začiatkom roka 2020.

Najmä mestá Miláno a Florencia budú v znamení výročia tohto ďalšieho talianskeho génia. Výstava "Raffael a priatelia v meste Urbino" v Národnej galérii v Palazzo Ducale v Urbino. Je venovaná obdobiu, kedy Rafaello pracoval v dielni svojho otca Giovanni Santiho. Potrvá do 20. januára 2020. 

Viac na: www.gallerianazionalemarche.it/en/

Slider Foto: http://www.gallerianazionalemarche.it/en/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.