Zdravá vodička už zasa tečie

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za zdravím, wellnessom

Halu Vincentka otvorili po rekonštrukcii

Najznámejší luhačovický prameň, je opäť prístupný verejnosti a to už od 12. augusta je možné sa opäť napiť z najznámejšieho luhačovického prameňa Vincentky priamo zo zdroja, v hale, ktorú dokončili rok po rekonštrukcii. Architektonicky hodnotná hala pôsobí teraz oveľa svetlejšie, je vzdušná a farebne zladená,  ako pred sedemdesiatimi rokmi, keď ju postavili. Hostia sa môžu tešiť i na stálu interaktívnu expozíciu o vzniku a význame luhačovických minerálnych vôd. Návštevníci ju uvidia i v priebehu septembra. Hala je aj tradičným miestom na usporadúvanie kultúrnych a spoločenských akcií. Prvou z nich bude vernisáž výstavy v rámci festivalu Divadelné Luhačovice už 18. augusta,“ hovorí  MUDr. Eduard Bláha, generálny riaditeľ Lázní Luhačovice, a.s.

Na zlepšenie a skvalitnenie klímy v hale inštalovali modernú vzduchotechniku. Na svoje miesto bol po preleštení znovu vrátený pôvodný výdajný pult z kubánskeho mramoru. Novo inštalované osvetlenie v stropných podhľadoch zabezpečí, že ani v podvečer alebo skoro ráno nebude priestor pôsobiť tmavo. Technickou zaujímavosťou je, že na údržbu a čistenie priestoru medzi strechou a podhľadmi je k dispozícii špeciálny posuvný vozík, ktorý však návštevníci pri bežnej prevádzke neuvidia.

Medzi halou Vincentka a galériou vznikol otvorený priechod do pokojnej zóny s verejnými toaletami, ktoré sú teraz tiež v plnej prevádzke. Medzi nimi a galériou sú do zelene umiestnené lavičky a fontána.

Celá rekonštrukcia zahrnuje okrem haly Vincentka tiež priľahlú kolonádu. Otvorenie haly Vincentky je zavŕšením prvej časti rekonštrukcie. So sprístupnením kolonády sa ráta v novembri tohoto roka.

Väčšinu nákladov z investície presahujúcej sto miliónov českých korún, kryje dotácia z európskych zdrojov. Kúpeľná kolonáda s halou Vincentka patrí medzi kultúrne pamiatky Českej republiky. Obnova týchto objektov je ďalšou etapou v systematickom rozvoji a údržbe kúpeľného areálu, ktorý predstavuje okolo 20 hektárov plných zelene a cenených stavieb. Celý kúpeľný areál je od roku 2006 nominovaný na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Otváracie hodiny haly Vincentka: kvôli dokončovacím prácam a inštaláciu expozície budú v auguste  nasledovné otváracie časy:

pondelok – piatok 10.00 – 17.30 hod.

sobota – nedeľa  8.00 – 17.30 hod. Od septembra  otvárací čas upravia. V hale budeme i po otvorení  reštaurovať štrnásť stĺpov z umelého mramoru, kde sa vzhľadom k špeciálnej technológii nedá nič urýchliť. Našou snahou však bolo halu otvoriť čo najskôr,“ hovorí MUDr. Eduard Bláha, generálny riaditeľ Lázní Luhačovice, a.s.

Prenájom obchodných priestorov na kolonáde. K dlhodobému prenájmu ponúkajú kúpele na kolonáde od novembra 2019  exkluzívne zrekonštruované priestory 20 alebo 40 m2 s výkladom a samostatným vchodom. Umiestnenie je na najprestížnejšom frekventovanom mieste v Luhačoviciach s celoročnou prevádzkou. Návštevnosť kúpeľného areálu, ktorého súčasťou je aj kolonáda a hala Vincentka, je takmer  milión osôb za rok. Do priestorov vyberáme vhodné originálne či regionálne predajne, značkové butiky a zabudnúť nechceme ani na menšie gastronomické prevádzky, ako je vínotéka, tapas bar, creperia alebo aj čajovňa, aby priestory kolonády naozaj ožili.

Viac na: www.lazneluhacovice.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.