Nikdy nie je neskoro...

...zmeniť svoj život...je letimotívom knihy Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia.

je názov knihy mladej nórskej autorky Kjersti A. Skomsvold. V roku 2009 spisovateľke udelili prestížnu Cenu Tarjeiho Vesaasa, ktorou Nórsky zväz spisovateľov každoročne odmeňuje najlepšieho debutanta v oblasti krásnej literatúry. Hlavná predstaviteľka Mathea je veľmi zvláštna žena, v mladosti ju trafil blesk. Dnes je už stará a cíti, že jej ostal len malý kúsok života. Rozhodne sa, že so životom "naloží" celkom inak. Mathea a Epsilon, jej manžel, ktorý však už nežije, sú pozoruhodným manželským párom. Mathea žije s večným, možno aj pravdivým pocitom, že je neviditeľná: neviditeľná pre rodičov a neviditeľná v škole. Epsilon je takisto malý outsider. 

Spolužiaci sa zoznámia za rovnako zvláštnych okolností, ako sú oni sami. Matheu na školskom dvore trafí blesk rovno do čela a odvtedy je jej život navždy spätý s Epsilonovým. Nie však navždy a Mathea, ktorá trávi roky v spoločenskej izolácii, upätá na Epsilona, sa musí naučiť existovať bez svojho muža. Žije spomienkami na mladosť a roky manželského spolužitia, ale intuitívne cíti, že to nestačí. Jej nová situácia ju vedie k túžbe dať svojmu životu širší, dosiaľ nepoznaný rozmer a Mathea si spestruje monotónnu každodennosť bizarnými nápadmi. Snaha byť v kontakte so svetom naokolo, stať sa súčasťou celku, k čomu je vždy Epsilon nabádal, ale napokon vždy zlyháva. Je tu ešte ale nová možnosť, zoznámenie sa s ďalším zvláštnym človekom, Age B. Jeho záujem prináša pre Matheu nové nepoznané možnosti, ako opustiť svoju samotu. V hlavnej úlohe postavy Mathey uvidia diváci pani Zitu Furkovú a postavu Epsilona hrá Ady Hajdu. Režijnú taktovku má Jakub Nvota, hudbu Kamil Mikulčík. Okrem hlavných predstaviteľov v inscenácii hrajú Pavol Šimun a hosťuje Tomáš Mrekaj. Príjemné, aj keď v podstate smutné dielko, ale zo života hrajú v divadle Astorka Divadlo Korzo´90, na nám. SNP v Bratislave. Najbližšie predsatvenie je 22.januára 2019.

www.astorka.sk

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.