Pocta majstrovi Vianoc

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Český maliar, rodák z Hrušic, ilustrátor, spisovateľ, kresliar a scénograf dokonale zvládol humorne štylizovať obraz českej dediny. Josef Lada bravúrne a úsmevne  ilustroval aj známu knihu Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V týchto dňoch môžeme zhliadnuť výstavu Ladových obrazov v priestoroch Mirbachovho paláca v Bratislave - Vianoce Josefa Ladu s podtitulom Pocta géniovi.

Expozícia je príspevkom Galérie mesta Bratislavy (GMB) k 100. výročiu vzniku Československej republiky. V Mirbachovom paláci GMB je výber z jeho uzatvorenej tvorby zapožičanej z niekoľkých českých galérií a zo súkromných zbierok. Podľa autora výstavy Jana Kukala sa Lada  napriek veľkému hendikepu s poškodeným zrakom stal geniálnym umelcom. Bol veľmi húževnatý a pracovitý, navyše výborne maľoval pravou i ľavou rukou. Vytvoril si vlastný, nenapodobiteľný štýl. Najväčšou inšpiráciou boli pre neho  práve idealizované spomienky na detstvo v rodných Hrusiciach.

Josef Lada (1887–1957) patrí medzi najosobitejších a najvýraznejších európskych maliarov prvej polovice 20. storočia a v Čechách je zrejme najpopulárnejším maliarom v histórii. Už ako dieťa veľmi rád kreslil. Na Umeleckopriemyselnú školu v Prahe ho prijali na až tretí pokus, no po niekoľkých mesiacoch ju musel opustiť pre nedostatok financií.

Od roku 1904 prispieval karikatúrami a obrázkami do novín a časopisov, vtipne zobrazoval aj aktuálne politické dianie. Tvoril najmä pre deti a pri ilustráciách sa zameral na štylizovaný obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom.

Lada patrí ku generácii, ktorá položila základy moderného umenia v Čechách. Okrem seriálov a tvorby pre periodiká robil scénické a kostýmové návrhy pre  Národné divadlo i ďalšie české divadlá, maľoval plagáty, písal  knihy.

Srdečne vás pozývame na výstavu do Mirbachovho paláca, ktorá potrvá do 24. februára 2019.

Spracovala GK, www.gmb.sk, Foto poskytla Galéria mesta Bratislavy

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.