Pani Helga a tisíce priateľov

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

V hornorakúskej obci Pfaffstätt sme objavili nečakané. Dom plný trpaslíkov. Nebolo by však na tom nič zvláštne, veď mnohí máme v záhrade aspoň jedného trpaslíčka pre šťastie, ale pani Helga Eidenhammer vlastní neuveriteľný počet, má ich presne 4.830 kusov!!! Trpaslíkov je dokoncia viac ako má samotná obec obyvateľov. Okolo domu stoja všade, kam sa pozriete, zdobia okná, podkrovie, strechu, záhradu a aby sa obyvatelia nebodaj nesťažovali na to, že ich trpaslíci nudia, každým rokom ich pani Helga vystaví na inom mieste. Svoju záľubu, zbierať trpaslíkov má už dvadsaťosem rokov, vtedy však netušila, v akú ozajstnú vášeň narastie.

Pri reštaurovaní trpaslíkov pomáha pán manžel, Sepp. A počas zimy tým, ktorí to potrebujú dajú nový šat, čo to opravia, a na jar, keď počasie praje, „vypochodujú“ prví trpaslíci z garáže.  To je veru slávnosť, pre celú obec. Celých štrnásť dní potrebujú partneri Eidenhammer kým postavia svoju štyritisícovú trpasličiu čatu. A verte je, to nádhera,  trpaslíci sú totiž všetky z kvalitnej terakoty a rôznej veľkosti, v rôznych postojoch, či postrojoch. Ak by ste si spravili výlet do okolia, isto túto úžanú atrakciu v obci Pfaffstät neobíďte, pani Helga sa vašej priazni isto poteší, ako tej našej!

Náš ďalší tip – iná rarita: najstaršia záhrada trpaslíkov je v rakúskom meste Salzburg, konkrétne v záhrade barokového zámku Mirabell. Stojí tu nanovo sedemnásť zreštaurovaných barokových trpaslíkov, vytesaných z mramoru, z neďalekej hory Untersberg. Pochádzajú zo 17. storočia, pôvodne ich bolo dvadsaťosem. Mesto viac ako polovicu v 19.storočí odkúpilo a dnes po oprave, pribudli opäť do tejto krásnej  barokovej záhrady mesta. Podľa dokumentácie, je najstaršou záhradou s trpaslíkmi v Európe. A to už je niečo!

Pripravila Beata Havranová

Pfaffstätt - Horné Rakúsko, Kirchenplatz 9, pani Helga Eidenhammer,

www.salzburg.info

Fotos: Meinbezirk.at, Mag.Thomas Schmiedbauer, Brigitte Wagner-Steiner, Mgr. Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.