Pani Helga a tisíce priateľov

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

V hornorakúskej obci Pfaffstätt sme objavili nečakané. Dom plný trpaslíkov. Nebolo by na tom nič zvláštne, mnohí máme v záhrade aspoň jedného trpaslíčka pre šťastie, ale pani Helga Eidenhammer ich má neuveriteľných 4 830!!! Trpaslíkov je dokonca viac, ako má samotná obec obyvateľov. Stoja všade okolo domu,  všade kam sa pozriete, zdobia okná, podkrovie, strechu, záhradu a aby sa obyvatelia nebodaj nesťažovali na to, že ich trpaslíci nudia, každým rokom ich pani Helga vystaví na inom mieste. Svoju záľubu zbierať trpaslíkov má už dvadsaťosem rokov, vtedy však netušila, v akú ozajstnú vášeň narastie. 

Pri reštaurovaní trpaslíkov jej pomáha manžel Sepp. Počas zimy tým, ktorí to potrebujú, dajú nový šat, čo to opravia, a na jar, keď počasie praje, „vypochodujú“ prví trpaslíci z garáže. To je veru slávnosť pre celú obec. Celých štrnásť dní potrebujú manželia Eidenhammerovi, kým postavia svoju štvortisícovú trpasličiu čatu. A verte, je to nádhera, trpaslíci sú totiž z kvalitnej terakoty, v rôznych veľkostiach, postojoch či postrojoch. Ak by ste si spravili výlet do okolia, isto túto úžasnú atrakciu v Pfaffstäte neobíďte, pani Helga sa vašej priazni isto poteší, tak ako tej našej!

Náš ďalší tip – iná rarita: najstaršia záhrada trpaslíkov je v rakúskom meste Salzburg, konkrétne v záhrade barokového zámku Mirabell. Stojí tu nanovo sedemnásť nanovo zreštaurovaných barokových trpaslíkov vytesaných z mramoru, z neďalekej hory Untersberg. Pochádzajú zo 17. storočia, pôvodne ich bolo dvadsať osem. Mesto viac ako polovicu v 19.storočí odkúpilo a dnes po oprave opäť pribudli do tejto krásnej barokovej záhrady mesta. Podľa dokumentácie je najstaršou záhradou s trpaslíkmi v Európe. A to už je niečo!

Pripravila Beata Havranová

Pfaffstätt - Horné Rakúsko, Kirchenplatz 9, pani Helga Eidenhammer,

www.salzburg.info

Fotos: Meinbezirk.at, Mag.Thomas Schmiedbauer, Brigitte Wagner-Steiner, Mgr. Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.