V Buchloviciach zavonia cesnak

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Stalo se již tradicí, že na přelomu července a srpna voní areál Státního zámku Buchlovice i městečko Buchlovice, po česneku. Scházejí se zde nejen milovníci rostliny Allium, ale především ctitelé dobré zábavy, chutných pokrmů a lahodných moků. A samozřejmě tradic všeho druhu.

Tento česnekový, knoblauchový, garlickový svátek si mohou považovat za svůj i zastánci tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku (producenti, zpracovatelé, konzumenti), i stoupenci tradičních řemesel, zvyků, lidových písní a tanců, divadla, i gurmáni horující pro tradiční českou kuchyni, i výtvarníci, „čichači“, vědci, i plivání ovládající sportovci, ba i (a hlavně) lidé těšící se z prostého setkávání, kteří dají přednost aktivně, jednotně (co se dechu týče určitě) a v dobré náladě strávenému dni před pobytem (třeba) u televizní obrazovky.

Akce je koncipována jako kaleidoskopický den pro celou rodinu, v němž se ze střípků zábavy, poučení a občerstvení (na těle i na duchu) organizátorům podařilo seskládat neotřele hravý, rozmanitý, vesele barevný a nezaměnitelně vonící obraz. Nepřeberné množství soutěží a her (namátkou vyberme např.: Mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku na trávě, výtvarná soutěž „Česnek je vzpomínka (na Buchlovice), kterou lze sníst!“ „Česnek je králem kuchyně, nepoužívat ho, je jako vyřadit z orchestru housle!“  Soutěž čichačů, Soutěž o nejhmotnější česnek, Soutěž o nejzvláštnější česnek, Česnekový běh zámeckým parkem, Šachové (česnekové) utkání Boršice versus zbytek světa, soutěž „O nejsmradlavější dítě“, soutěž „Loupač ČR“, soutěž pro ženy a dívky „O nejkrásnější slovácký typ“ a další) evokují v myslích dětí i dospělých pocit pohody a dobré nálady.

Nedílnou součástí festivalu je také „košt česneku“, který nemá ve světě srovnání - tradičně prezentováno kolem 25 - 30 odrůd a možno též zakoupit garantovanou sadbu, přípitek česnekovým zákysem a pálenkou a konzumace nejroztodivnějších kulinářských specialit včetně originální zmrzliny (společným jmenovatelem je česnek). 

BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.