Znojmom pretiekli litre piva

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkend

Na Znojemských pivných slávnostiach, ktoré sa konali pred niekoľkými dňami na Hornom a Václavskom námestí, vyčapovali 10 750 litrov piva, a teda milovníci tohto moku vypili dovedna 21 500 pív! Na týchto populárnych slávnostiach ponúkali svoj zlatistý produkt väčšie, menšie i menej známe pivovary. Kráľovské mesto Znojmo je nielen známym vynikajúcimi uhorkami, či vínom, ale po mnohých rokoch tu ožila aj tradícia piva, ktorá tu vládla od roku 1278!

Na pivných slávnostiach mesta predstavilo produkty v podobe zlatistého moku sedem pivovarov – Biskupický pivovar Gajdoš, Hasičský pivovar Bítov, Pivovar u Šneka, Mešťanský pivovar v Poličke, Jarošovský pivovar, Znojemský mestský pivovar so značkami Hostan a Březňák. „Aj pivo je v Znojme v obľube, čo potvrdzuje i množstvo návštevníkov, ktorí na tohtoročné slávnosti zavítali. Znojmo sa tak stáva miestom, ktoré nadchne nielen milovníkov vína, skvelých uhoriek, ale vychutnáte si tu i pohár osviežujúceho piva,“ povedal František Koudela, riaditeľ Znojemskej Besedy. Tá je už tretí rok usporiadateľom podujatia. „Teší nás, že sa nám darí držať takú vysokú návštevnosť. Pestrá ponuka pív doplnená o bohatý hudobný program k nám prilákala nielen miestnych, ale do Znojma pricestovali aj hostia zo susedných okresov a neďalekého Rakúska, či zo Slovenska“ dodáva Koudela. „ Našich pív zo Znojemského mestského pivovaru sa predalo vyše 52 hektolitrov, čo je pre nás vynikajúci výsledok,“ dopĺňa Koudelu Miroslav Harašta, riaditeľ Znojemského mestského pivovaru. Ten na tohtoročnom ročníku slávností predstavil verejnosti a predovšetkým  pivným fajnšmekrom svoj nový špeciál – Nadymovanú 11. „Jeho chuť je veľmi špecifická a je výsledkom použitia sladu Weyermann, ktorý je hvozdený dymom z dubových polienok,“ približuje prípravu nového produktu pán Harašta.

Trochu z histórie:

Prvé historické záznamy o pivovarníctve v Znojme pochádzajú síce z roku 1278, ale historické zmienky o pivovare pod názvom Hostan, ako takom pochádzajú z roku 1363.

Názov piva Hostan pochádza od prvého spomínaného sládka - Hostana, ktorý sa objavuje v záznamoch z doby Karla IV. na zozname mešťanov s udeleným právom variť pivo.

Rok 1278

Pivo sa v Znojme varí od  založenia mesta  Konrádom Znojemským. Čapovať pivo v okruhu jednej míle smie len Znojmo, čo potvrdzuje listina Rudolfa Habsburského.

www.znojemskabeseda.cz, BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.