V Znojme vám zatrúbi vartáš

Kam za dobrou kuchyňouKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Dnes odtrúbi po prvý raz v nočných hodinách v uliciach juhomoravského Znojma, pán, odetý do historického kostýmu s hlásnou trúbou. Začína sa práca tzv „ ponocného“. Táto postava je pripomienkou dnes už neexistujúceho povolania. Kedysi mala takéhoto nočného vartáša každá väčšia obec. Ale dnes ide len o zaujímavú atrakciu, dotvára kolorit historického mesta, konkrétne Znojma.

Vartáša ( „ponocného“) môžu turisti i domáci stretnúť na trase Masarykovo námestie, Mikulášska ulica, Mikulášska námestie, na ulici Přemyslovcov, Václavskom námestí a na Obrokovej ulici. Ohlási trúbením deviatu a desiatu večernú hodinu, vždy v piatok a v sobotu, počas júlového Znojemského hudobného festivalu, a v auguste budete počuť vartáša denne. Okrem toho mesto Znojmo ponúka prehliadky radničnej veže, v nočných hodinách, kde práve vartáš bude hrať dôležitú úlohu.

                                                                                                                                                                              BH

www.znojemskabeseda.cz

www.znojmo790.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.