Veľká noc a čo s ňou?

Kam za oddychom

Dnes je zelený štvrtok. Kedysi sa varili prívarky zo zelenej zeleniny. Väčšinou to bol špenát, alebo medvedí cesnak, či púpava, podľa počasia. K tomu sa jedlo vajce. Vajce na Veľkú noc bolo symbolom nového života, jari, klobásky, ktoré sa tiež konzumovali, zasa symbolizovali korbáč,  s ktorým bičovali Ježiša Krista. Naši predkovia jedávali veľmi často aj  kozľacinu či jahňacinu. Gazdiné piekli sladké koláče, zapletanú vianočku...
Ešte predtým sa jedlá vysväcovali v kostole. Vajíčka sa farbili na červeno, čo symbolizovalo plodnosť, ale červená farba bola i symbolom radosti. Vajíčka sa tradične farbili aj cibuľovými šupkami.  
Mnohé z týchto zvykov bohužiaľ upadlo do zabudnutia. Aj sviatky jari sa stali sviatkami konzumu a to s Veľkou nocou nemá nič spoločného. Pretože Veľkej noci predchádza celé obdobie od Popolcovej stredy, štyridsaťdňový pôst, očista tela i duše, akési stlmenie ducha i tela, a následne radosť zo zmŕtvychvstania Ježiša Krista. A v tej pravej podstate je Veľká noc aj radosť z príchodu jari.
Takže vychutnajme si ju plnými dúškami, nezabudnime na tradície, aspoň na niektoré. 
Tím turistického portálu www.kamkam.eu želá čitateľom krásnu Veľkú noc. 
 
Foto: www.deinerezeptgalerie.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.