Naozajstný prírodný raj - Dobratsch

Kam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za športom  v zime

Masiv Dobratsche s kulisou zasněžených horských hřbetů se strmými svahy a rozeklanými skalisky se představuje především v zimě ve své nejromantičtější podobě. Zimní i letní návštěvníci jsou uchváceni jeho nedotčenou přírodou s vzácnou faunou a flórou.

Celá oblast kolem Dobratsche, kde byl před lety zřízen první přírodní park Korutan, se stala rájem skialpinistů, běžců na lyžích, pěších turistů a milovníků toulek na sněžnicích, zkrátka těch zimních sportovců, kteří s nadšením holdují alternativním a neinvazivním druhům zimních sportů. Centrem a výchozím bodem pro výšlapy, túry a výlety je Rosstratte na konci Villašské vysokohorské silnice a parkoviště Alpengarten – Alpská zahrádka. Odtud se pak rozebíhají desítky kilometrů skialpinistických, běžeckých a turistických tras.

Skialpinisté s dobrou fyzickou kondicí si připínají své turistické lyže už ve Villachu-Heiligengeistu a stoupají s pomocí tuleních pásů vzhůru až na samotný vrchol. Zde stojí moderní horská chata, vybudovaná ve stylu pasivních staveb, kde se nakonec všichni alternativní sportovci zase sejdou. Při sklence svařeného vína a při ochutnávání vynikajících regionálních korutanských lahůdek si pak vzájemně vyměňují své dojmy. A komu by se pak už nechtělo z těchto nebeských výšin zpátky do údolí, může klidně zůstat i přes noc, neboť je zde k dispozici celkem 40 lůžek.

Kdo chce poznávat krásy přírodní rezervace i mimo značené zimní turistické stezky, ten si připne sněžnice a vyrazí do volného terénu, nejlépe večer za úplňku. Také milovníci ladného skluzu zde najdou sportovní výzvu v podobě 5 km dlouhé běžecké trasy, která se vine nedaleko parkoviště. Rosstratte je pak se svým zimním dětským hřištěm a nově vybudovaným sáňkařským kopcem ideální místo pro děti. A když se začne o svá práva hlásit žaludek, má Dobratsch pro hlad uděláno. V chatách Rosstrattenstüberl a Aichingerhütte je bezpodmínečně nutné si objednat zejména legendární korutanské plněné taštičky z nudlového těsta!

Orlové na lyžích

Při výstupu na Dobratsch nelze minout centrum severských sportů, které má název Villacher Alpen Arena (www.villacheralpenarena.at). Stojí zde skokanské můstky s kritickými body 90,60,30 a15 metrů, které jsou v provozu po celý rok. Trénuje na nich rakouská skokanská elita a také skokanský dorost. V Alpské aréně je možné využívat nově vybudovanou 5 km dlouhou běžeckou trasu. 3 kilometry této trasy byly homologované FIS jako závodní trasa, která může být uměle zasněžována a osvětlena.

Toulky na sněžnicích – vzhůru do panenského terénu

Pohybovat se bez sněžnic v takovém terénu je zcela nemyslitelné. Sněžnice přišly do módy a už tam také zůstaly. Znamenají návrat k původní podobě pohybu v horském prostředí. Jejich obliba jde zcela s duchem doby, kdy člověk bytostně touží po klidu a spíše meditativně založených aktivitách. Cílem nejsou bůhvíjaké sportovní výkony, ale krásné zážitky v lůně nedotčené přírody. Jen tak lze proniknout do jinak nedostupných míst i do skrytých zákoutí své vlastní duše. V oblastech Rozhraní tří zemí, Gerlitzen Alpe a v přírodním parku Dobratsch se dokonce pořádají tematické túry s různým stupněm obtížnosti za doprovodu horských průvodců.

Informce a objednávky: Region Villach Tourismus GmbH

Töbringer Straße 1 • 9523 Villach-Landskron, Österreich

Tel.: +43 / (0)4242 / 42000 – 56 • Fax linka: 42

FOTO: www.region-villach.at

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.