Návšteva u cisára Jozefa

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Možnosť vrátiť sa do histórie a do čias panovania Františka Jozefa I. neprichádza každý deň. Bol nielen rakúskym cisárom, ale aj českým a uhorským kráľom. A s veľkým dosahom na naše dejiny. Bol to jeden z najdlhšie panujúcich monarchov v histórii (1848-1916).

V budúcom roku uplynie sto rokov od jeho smrti. Pri tejto príležitosti otvoria vo Viedni mimoriadnu výstavu pod názvom „Franz Joseph 1830 – 1916 –Zum 100. Todestag des Kaisers“, a to na štyroch miestach, úzko spojených s jeho životom: v Schönbrunne, na zámku a cisárskom Wagenburgu Wien, v Hofmobiliendepot - Möbel Museum Wien a v odľahlom zámku Niederweiden v Dolnom Rakúsku. „Výstava má ukázať všetky tváre panovníka, ktorý plných 68 rokov dotváral dejiny celého Rakúsko-Uhorska. Práve v Schönbrunne sa narodil, tu vo svojich 99 rokoch aj zomrel“, konštatuje Franz Sattlecker, jeden z riaditeľov Schönbrunnu. Kurátor výstavy Karl Vocelka nam doplnil obraz o tom, čo všetko v zámku sprístupnili, aby sa mohli ľudia bližšie zoznámiť so životom cisára, a to či už ide o originálny mobiliár, inventár, ukážky spôsobu života, vrátane ceremoniálov, či rôznych slávností, ale aj poľovníckych trofejí. Hodno pripomenúť fakt, že Bratislava dala na počesť cisára Františka Jozefa postaviť most, ktorý sám slávnostne otvoril a dostal jeho meno!!. Stihli ho postaviť, čuduj sa svete, len  za 16 mesiacov (bolo to v roku 1889 – 1890), neskôr dostal meno Starý most a po 2. svetovej vojne zostali z neho len nájazdové rampy. Vráťme sa však k výstave na počesť cisára Františka Jozefa I: otvoria ju 16. marca a potrvá do novembra 2016.

GK

www.franzjoseph2016.at

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.