Babie leto v Plzni

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

Prázdniny sú už preč, ale rozhodne nie je treba si zúfať. Babie leto je ešte len za dverami a aj keby sa náhodou občas slniečko zabudlo niekde inde, Plzeň ponúka dostatočné množstvo turisticky atraktívnych cieľov, takže sa zabavíte aj v prípade nepriaznivého počasia. Je len na vás, či si vyberte zo stálej turistickej ponuky alebo vyrazíte na niektorú z originálnych akcií.

Pivné festivaly

Do západočeskej metropoly, po celom svete preslávenej výborným pivom, môžete vyraziť hneď na dva pivné festivaly. Prvý z nich už tretí septembrový víkend ponúkne zaujímavú prehliadku produkcie viac ako 70-tich domácich a zahraničných minipivovarov. Toľko pív rôznych chutí a vôní na jednom mieste neochutnáte nikde inde ako v Pivovarskom dvore v Černiciach. Tam sa 19. septembra koná festival Slnko v skle. Pripravená je tiež burza pivných tácok a etikiet, súťaže v pití piva alebo držanie litrákov.

Ďalší z veľkých "pivných" udalostí bude v sobotu 3. októbra - tradičný festival Pilsner Fest. Veľkolepá oslava „prvej várky“ piva Pilsner Urquell sa uskutoční priamo na nádvorí Plzeňského Prazdroja a na námestí Republiky. Okrem pestrých  prehliadok pivovaru, ukážok pivovarských remesiel a celej rady zábavných podujatí spojených s výrobou a históriou piva sa môžete tešiť na prvotriedne hudobné vystúpenia - Monkey Business, Divokej Bill, No Name, Xindl X, Ohm Square...

Prehliadky Loosových interiérov

Nikde inde ako v Plzni nevytvoril na začiatku 20. storočia svetovo preslávený architekt Adolf Loos toľko bytových interiérov. Celkom sa ich tu zachovalo osem. Tri z nich už prešli rekonštrukciou a návštevníci ich majú možnosť navštíviť v rámci dvoch prehliadkových trás. Prvotriedny nadčasový dizajn, prírodné materiály a rad praktických vychytávok, ktoré by ocenila nejedna pani domu, aj silné príbehy pôvodných majiteľov bytov, vás ľahko presvedčia o tom, že máte tú česť vidieť niečo výnimočné. Prehliadky sa konajú každý štvrtok, sobotu aj nedeľu a určite je lepšie si ich vopred rezervovať prostredníctvom webu www.visitplzen.eu.

Program Európskeho hlavného mesta kultúry pokračuje

Dych berúce akrobatické kúsky, veľa humoru doplnené hudbou, tancom i divadlom. To všetko a oveľa viac v sebe skrýva nový cirkus. Nečakajte krasojazdkyne, krotiteľa levov ani panáčkujúceho slona. Nový cirkus je o niečom inom. Je to nová forma divadla, ktorá vás vtiahne do deja nielen artistickým kúskami na hranici ľudských možností. Niekoľko špičkových európskych súborov sa už tento rok v Plzni predstavilo. Do konca roka máte ešte dve príležitosti na vlastnej koži spoznať krásy novocirkusových predstavení. Na prelome septembra a októbra do Plzne zavíta francúzsko-fínska dvojica Cirque Aïtal. Svoje šapitó postaví v Borskom parku a pozýva na program, ktorý ponúkne krásne, síce komorné, ale zato nesmierne vtipné predstavenie, ktorého hlavnou zložkou je humor. Rôznorodosť žánru nového cirkusu potom v novembri dokreslí štvorčlenný francúzsky súbor Akoreacro, ktorý svojich divákov naopak prekvapí prvotriednymi akrobatickými kúskami. Avšak príjemný večer plný zábavy i napätie sľubujú obaja, tak prečo to neskúsiť?

Bohatý program pre deti

V Plzni sa aj po prázdninách zabaví celá rodina. A tak aj keby napríklad na pivo vyrazila len časť rodiny, program pre deti je natoľko pestrý, že sa im pravdepodobne ani nebude chcieť ísť domov. Napríklad plzenské DEPO 2015 je od polovice augusta miestom, kde sa plnia detské sny a navyše tu môžete precestovať v čase celú Európu. Vďaka interaktívne výstave Stroj času si tu môžu malí návštevníci vyskúšať veľa vecí, o ktorých predtým len čítali v učebniciach alebo obrázkových encyklopédiách. V praveku na nich čaká trebárs lov mamuta. V staroveku si budú môcť vyskúšať byť váženým mešťanom aj otrokom a spoznávať gréckych a rímskych bohov. Temný stredovek poskytuje zábavu v podobe oslobodzovania princeznej alebo rytierskych turnajov. K dispozícii sú najrôznejšie kostýmy a rekvizity. Nechýba ani časť expozície, ktorá sa venuje vojnovým konfliktom 20. storočia alebo atmosfére strachu v čase komunizmu, ktorú symbolizuje vypočúvacia miestnosť ŠTB. Nezáleží na tom, či má vaše dieťa 3 alebo 15 rokov, každé si príde na svoje.

Ďalšie z miest, kde sa v Plzni za každého počasia zabaví celá rodina je science centrum Techmania. Okrem stálych expozícií a moderného 3D planetária pozýva centrum na novú výstavu Pod hladinou. Návštevníkov hravou formou zoznamuje s najrôznejšími vplyvmi, ktoré pôsobia na človeka pod hladinou mora a zároveň umožňuje si vyskúšať všetko na vlastnej koži. Môžete tu nielen vytváriť vlny, vodné víry alebo cunami, ale zároveň okúsiť, ako ťažké je riadiť loď v plavebných komorách, alebo utiecť z potápajúcej sa lode. Ďalšie z miest, kde si môžete prezrieť zaujímavé exponáty, ale zároveň si s nimi aj pohrať je Múzeum bábok. Za návštevu rozhodne stojí aj plzeňská zoologická záhrada, ktorej najväčšou novinkou je expozícia najtoxickejších hadov sveta.

Spracoval: slo, foto: archív mesta, Libor Sváček

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.