Obrie bábky v Plzni

Kam za dobrým tipomKam na víkend

Krásna marioneta, dvadsaťmetrový drak, ťava alebo lietajúci vták.  Dokopy celkom osem obrích, niekoľkometrových bábok španielskej skupiny Carros de Foc sa míľovými krokmi blíži do Plzne. Stanú sa hlavnými hviezdami posledného prázdninového víkendu, kedy svojím predstavením špeciálne pripraveným priamo pre Plzeň ovládnu ulice historického centra.  A určite to nebude hocijaká zábava. Nie je vôbec obvyklé, aby sa toľko bábok takého formátu stretlo v rovnakom čase na rovnakom mieste. Určite to bude jedna z vrcholných akcií celoročného programu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým je v roku 2015 Plzeň. 

POZRITE SI VIDEO POZVÁNKU

Už od čias Josefa Skupu a Jiřího Trnku je západočeská metropola tradičnou baštou bábkarstva, a tak nečudo, že práve západočeská metropola ako vôbec prvé mesto v strednej Európe hostí toto unikátne predstavenie. A to ešte nie je všetko. Vedľa fascinujúceho večerného predstavenia, v ktorom sa bude osem obrích bábok spolu s celým ansámblom ich šesťdesiatich vodičov, stovkou hercov, tanečníkov, žonglérov a chodúliarov  pohybovať v priestore medzi Námestím republiky a DEPO-om 2015, sa v historickom centre Plzne predstaví celý rad ďalších bábkarských súborov. V rámci festivalu „Skupova Plzeň“ sa stretnete tiež s holandskými zvieracími bábkami La Pavena, nazriete do bábkarského stanu Theatre Risourius z Francúzska a naďabíte i na domácich majstrov divadla „V Boudě“.

   

Netreba si zložito rezervovať vstupenky. Kulisy predstavení tvoria  ulice historického centra Plzne a pre všetkých, ktorí chcú zažiť niečo nevšedné, je vstup zdarma. Nech už sa na týchto jedinečných predstaveniach zúčastníte v piatok, v sobotu  alebo v nedeľu, uvidíte nevídanú šou plnú akrobacie, hudby, tanca a najrôznejších prekvapení. Večerné predstavenia obrích bábok budú totožné, a to predovšetkým z toho dôvodu, aby si ich mohlo pohodlne užiť čo najviac divákov. Nudiť sa ale v Plzni nebudete ani po zvyšok víkendu. Obrie bábky si na ich oddychových  stanovištiach v centre mesta budete môcť pokojne popozerať už popoludní. Tešiť sa môžete tiež na celý rad bábkových predstavení, ktoré oživia hneď niekoľko scén vrátane Múzea bábok.

A pokiaľ budete túžiť po zmene, určite neurobíte chybu, ak sa v Plzni vydáte na návštevu pivovaru, na komentované prehliadky unikátnych Loosových interiérov alebo sa zídete schladiť do historického podzemia. Až do 20. septembra môžete v západočeskej metropole zhliadnuť tiež novozélandský národný poklad -  kolekciu portrétov maorských náčelníkov od plzenského rodáka, maliara Gottfrieda Lindauera, ktorá je tento rok vôbec po prvý raz na ceste do Európy. Ak sa do Plzne vydáte s deťmi, čo vrelo odporúčame, určite sa skvele pobavíte v plzenskej zoologickej záhrade, v Dinoparku alebo v science centre Techmania s moderným 3D planetáriom. Záleží iba na vás.  Vystúpenie obrích bábok je jedným z vrcholných podujatí letnej sezóny v regióne, a tak odporúčame rezervovať si ubytovanie v predstihu. Prehľad hotelov a penziónov nájdete v katalógu ubytovania na www.visitplzen.eu, rovnako ako všetky dôležité turistické informácie

Spracoval: Prokop Slováček, Foto: Carros de Foc a Plzeň - TURISMUS


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.