Festival "9 týždňov baroka"

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Hlavnou udalosťou leta na Plzensku bude festival "9 týždňov baroka". Príznačne v období teplých letných dní a večerov, kedy sú ľudia radšej na vidieku ako v meste, sa v priebehu deviatich týždňov uskutoční najväčšia regionálna akcia programu Plzeň - Európske hlavné mesto kultúry 2015. Môžete sa tešiť na barokové noci s dobovými ohňostrojmi, hudobné produkcie, súčasné i dobové púte, koncerty v kostoloch, komunitné akcie v krajine, prehliadky v barokových zámkoch aj komentované prehliadky miest.

Organizátori sú presvedčení, že pripravili pestrý program, ktorý zaujme turistov a umožní festivalovým hosťom vychutnať si barok všetkými zmyslami. Nebude núdza o prvotriedne hudobné vystúpenia, veľkolepé ohňové show a iluminácie, ale aj o vône a chute, ktoré v čase nabubralého obdobia baroka hrali dôležitú úlohu. Vybrané reštaurácie ponúknu menü, aké sa jedávali v baroku. Pripravené sú aj komponované večery barokových zábav. Hlavná časť programu je koncentrovaná na predĺžené víkendy. Stačí si vybrať z programu, naplánovať si cestu a prísť si vychutnať perly západočeského baroka v zaujímavej atmosfére.

29. 6. - 5. 7. Nepomuk / Spálené Poříčí

V prvom týždni sa predstaví krajina južne od Plzne, rodisko sv. Jána Nepomuckého, svätca strednej Európy a jedného z českých krajinských patrónov s príťažlivými programami na barokových zámkoch Kozel a Žinkovy. Na prehliadky pozvú organizátori z areálu zámku Zelená hora ( známy je z filmu Čierni baróni ). Zámok sprístupnia len pri tejto príležitosti.

6. - 12. 7. Klatovy

Hlavnými témami v regióne sú Jezuiti a zázračná klatovská madona. Nádherná panoráma mesta, tvorená vežami troch kostolov a radničnou vežou, nemá v  západných Čechách obdobu. Pod kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie, v pohrebných katakombách, bude možnosť navštíviť preslávené múmie členov jezuitského rádu a klatovských mešťanov.

13. - 19. 7. Chotěšov / Dobřany / Přeštice

Kláštor Chotěšov zasa pozýva na barokovú noc s unikátnou zvonkohrou Carillon, koncertom Gabriely Demeterovej, barokovým ohňostrojom a pozorovaním hviezdnej oblohy. Ďalší zo zaujímavých koncertov sa uskutočni v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Přešticiach. V tomto týždni organizátori lákajú aj na umenie v krajine alebo na barok na bylinkovom panstve v Rochlove.

20. - 26. 7. Planá / Tachov

Zabudnutý kraj pozýva na cesty k prameňom aj na barokovú púť. Po starej pútnickej ceste sa môžete vydať za živou vodou v Chodovej Planej alebo do pútnického kostola sv. Anny v Planej. Výnimočné koncerty barokovej hudby sa uskutočnia v kláštore v Kladruboch. Návštevníkom sprístupnia Loretu a kostol v Bore pri Tachove.

27. 7. - 2. 8. Kladruby / Stříbro

Centrom piateho týždňa festivalu bude kláštor Kladruby. Tento rok oslavuje deväťsto rokov od svojho založenia. Návštevníkov priláka baroková noc s pestrým programom i celý rad koncertov. Vrcholnou udalosťou celého festivalu je inscenácia barokovej opery „Contanza e Fortezza“. Jej inscenáciu uvedú práve v tomto týždni v barokovej jazdiarni vo Světcích u Tachova.

3. - 9. 8. Domažlice

Oblasť spojená s tradíciou života Chodov a stále živého folklóru, má tiež znaky baroka. Festival, ktorý tu bude, sa uskutoční na hore Vavřineček. S dedinským barokom sa zoznámite na Kozinovom statku, v Újezde pri Domažliciach.

10. - 16. 8. Mariánska Týnice / Plasy / Radnica

Hlavnými dominantami na severnom Plzensku sú kláštor v Plasích a pútnický kostol v Mariánské Týnici, od popredného staviteľa svojej doby Jana Santiniho Aichla. Obe miesta lákajú bohatým programom, vrátane zaujímavých koncertov. Napríklad, v Mariánskej Týnici zahrá Gabriela Demeterová Vivaldiho „Štyri ročné obdobia“. Folklórnu slávnosť pripravujú v barokovom zámku Býkov.

17. - 23. 8. Manětín / Nečtiny / Rabštejn

Krajine barokových sôch dominuje zámok v Manětíně. Konať sa tu bude baroková noc alebo koncert Czech Ensemble Illegal. Zaujímavosťou je tiež najmenšie mestečko v strednej Európe Rabštejn, či kostol sv. Juraja v Lukové, ktorý sa v poslednom čase preslávil sugestívnou výtvarnou inštaláciou „Veriaci“.

24. - 30. 8. Sušice

Hneď v pondelok začína posledný barokový týždeň Svätoborským putovaním. Popoludňajšia cesta zážitkov je skvelým tipom na výlet pre celú rodinu. Záver festivalu a posledná baroková noc bude v Sušici, v kaplnke Anjela strážcu. Barokové zábavy sa uskutočnia aj v Horažďoviciach alebo v Hrádku u Sušice. Aj podhorská krajina Pošumaví má na tému barok čo ponúknuť.

Podrobné informácie k celému programu nájdete na: www.baroko2015.cz

Turistické informácie k návšteve Plzne nájdete zasa na www.visitplzen.eu

Program ďalších podujatí v rámci projektu Plzeň - Európske hlavné mesto kultúry 2015 sú na: www.plzen2015.cz

Foto: Plzeň-turizmus, p.o.

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.