Slávnosti slobody v Plzni

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Rovnako ako deň D – vylodenie spojeneckých vojsk v Normandii, 6. júna 1944, symbolizuje začiatok konca druhej svetovej vojny, sú plzenské Slávnosti slobody pripomienkou Dňa víťazstva, teda konca druhej svetovej vojny. 6. mája 1945 totiž americká armáda oslobodila Plzeň ako jedno z posledných miest v Európe. Tohtoročné oslavy pripomínajúce 70. výročie konca jedného z najväčších konfliktov svetových dejín, budú v západočeskej metropole naozaj veľkolepé. Mesto po niekoľko dní zaplnia dobové vojenské kempy i historická a moderná armádna technika. Slávsnostne odhalia pomník strojcu víťazstva – generála Georga S. Pattona. Pripravený je aj bohatý kultúrny program, jeho najatraktívnejším podujatím je prvé české vystúpenie legendárnej americkej hudobnej skupiny Lynyrd Skynyrd, známej predovšetkým hitom Sweet home Alabama, a to  v piatok, 1. 5. (vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji).

Pripomenúť si nádhernú atmosféru májových dní a stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi, či stretnúť sa s tými, ktorí i po rokoch vždy prídu, teda americkí a belgickí veteráni. S nimi bude publikum a organizátori  besedovať. Pripravené sú inscenácie niekoľkých míľnikov, ako je príchod americkej armády na plzenské námestie Republiky, či bombardovanie jednej z miestnych železničných staníc. Popri množstve spomienkových akcií je hlavným lákadlom Slávností slobody kolóna historických vozidiel, takzvaný Convoy of Liberty, ktorý prejde Plzňou v nedeľu, 3. mája po 11. hodine. Čelo sprievodu budú tvoriť obrnené historické vozidlá a tanky Sherman. V prvej časti konvoja pôjdu vojaci oblečení rovnako ako Američania v máji 1945. Jeho záver bude patriť najmodernejšej technike českej armády a amerických posádok zo základní v Nemecku. Pre všetkých, ktorí majú radi swing, sa v sobotu večer 2. mája zmení námestie Republiky na tanečný parket. Do tanca a na počúvanie budú hrať Melody Makers a Mydy Rabycad. Organizátori vrelo odporúčajú prísť na tento „bál“ v dobovom oblečení.

Hlavným cieľom tohtoročných osláv je nielen pripomenúť si celkom zásadnú udalosť v dejinách mesta, o ktorej sa v dobách komunizmu muselo mlčať, ale tiež ukázať návštevníkom „ako to vtedy naozaj bolo“. Okrem historickej, vojenskej techniky sa preto môžete tešiť na množstvo dobových akcií. Medzi inými aj na stavbu amerického tábora, swingový večer v štýle amerických tančiarní i reprízu futbalového zápasu medzi výberom FC Viktoria Plzeň a vojskom, ktorý v roku 1945 prilákal viac než desaťtisíc divákov. Ak sa rozhodnete pre výlet do Plzne v týchto dňoch, jedinečná atmosféra vám umožní cestovať v čase presne o 70 rokov naspäť.

Detailné informácie k programu nájdete na www.slavnostisvobody.cz, 

Spracoval Prokop Slováček

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.