Za chuťou „čabajky“

Kam za dobrou kuchyňouKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

... sa môžete ešte v týchto jesenných dňoch vydať do známej maďarskej Békéscaby (Békešskej Čaby). Od septembra sa stala hlavným mestom klobásy!

Na jeseň tam totiž otvorili špeciálny park a múzeum maďarskej klobásy „čabajky“. Tému klobásy tu prezentujú v novom svetle, od histórie jej vzniku až po súčasnosť. Maďari sú výrobou čabajky známi po celej Európe, ak nie vo svete. Pôvodné receptúry síce pochádzajú od slovenských sedliakov, ale výrobu v konečnom dôsledku zdokonalili a preslávili práve maďarskí mäsiari. V novom parku klobásy − Csabaparku sa nachádza múzeum, kde návštevníci uvidia proces výroby klobásy,  reštaurácia a zaujímavý, tematický zábavný park pre deti (má rozlohu 2 500 štvorcových metrov). Takmer všetky drevené artefakty pre deti sú, ako inak, v tvare klobásy. Nechýba  ani obchod s rôznymi domácimi výrobkami a, samozrejme, všadeprítomná voňavá čabajka.

Čabajku, ako ju u nás nazývame, začali vyrábať v 19.storočí a je dodnes popri paprike tradičným vývozným artiklom Maďarska. Každý rok sa v Békéscabe koná Festival klobásy, ktorý je najvýznamnejšou gastronomicko-turistickou udalosťou regiónu. Csabapark odporúčame navštíviť napríklad, ak pôjdete na dovolenku do Rumunska alebo na výlet do Budapešti a máte po ceste chuť objaviť niečo nové. Je to trasa smerom na Györ, Tatabányu cez Kecskemét. Vrelo odporúčame.

Spracovala Beata Havranová

www.csabapark.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.