Cesta okolo hôr

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na turistikuKam za športom  v zime

Už je to presne 80 rokov, kedy sa datuje prvá jazda na Großglockner a tiež aj prvý prechod masívu Tauern s automobilom.

3. augusta 1935  cestu na  Großglockner 3.798 - (Hochalpenstraße) po päťročných stavebných prácach, za veľkého mediálneho záujmu oficiálne otvorili a odvtedy bola pre premávku voľne dostupná. Rok predtým, 22. septembra 1934, salzburgský krajský hajtman Dr. Franz Rehrl a staviteľ cesty Ing. Franz Wallack, ako spolujazdec prešli (resp. doslova prekrížili)  autom pohorie Vyskoké Taury - Hohen Tauern. Ich povozom bol „Steyr 100“, model auta, ktorý bol na túto náročnú štreku prispôsobený. Prvý "výstup" nahor bol zároveň aj prvým historickým  prechodom automobilu  cez Tauernský masív.

Na jeseň 1924 poverili pána Ing. Franz Wallack poverený, aby naplánoval a zrealizoval  projekt panoramatickej cesty z obce Fuschl v regióne pri Salzburgu, z regiónu Pinzgau do korutánskej obce Heiligenblut. 30. augusta 1930 zarachotil prvý odstrel vo Ferleitene a o rok neskôr  bola už jedna tretina cesty hotová, dve tretiny ešte vo výstavbe.. Až tritisíc robotníkov za najťažších pracovných podmienok sa podieľalo na tejto monumentálnej stavbe vo vysokých horách.

Prechod masívu Tauern so Steyer 100: Cesta z Ferleitenu cez Hochtor smerom na Heiligenblut trvala  autom  Steyer 100 päť hodín. Dvanásť kilometrov dlhá spojovacia cesta medzi severnou a južnou rampou bola doslova plná kameňa. Dr, Franz Rehrl počas svojho  otváracieho  príhovoru zdôraznil: “S vysokým uspokojením, s pocitom šťastného hrdinstva si dovolím oznámiť, veľavážení slávnostní hostia, že včera som, celú trasu Hochalpenstraße z Heiligenblut cez Fuscher Törl do Zell am See po prvý raz s autom zvládol a tak som prelomil prekážku pohoria Hohen Tauern". Staviteľ magistrály pán Ing. Franz Wallack označil otvorenie časti štreky ako milník v stavbárskej histórii Rakúska.

Mimochodom, prvý horolezec zdolal tento štít v roku 1800! Pre mnohých je tento  impozantný štít cieľom výletu a tým pravým pojmom pre dokonalosť a krásu prírody.

Beata Havranová

www.grossglockner.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.