Súťažte o lístky na muzikál Obchod na korze

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

Nový muzikál Obchod na korze mal v Divadle Nová scéna v Bratislave premiéru 28. marca 2014 a stretol sa s veľkou odozvou. Aj vy ho môžete vidieť ak sa zúčastníte našej súťaže o 2 x 2 lístky na predstavenie, ktoré je na programe v piatok 25. apríla.

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA: Ktorí dvaja herci stvárňujú v muzikáli hlavnú postavu Tóna Brtka?

Odpovede nám posielajte do 21. apríla na adresu: marketing@kamkam.eu; Pravidlá súťaže tu 

OBCHOD NA KORZE (The Shop on the main Street)

Libreto a texty piesní: Bernard Spiro, Hudba: David Nagy

Americký muzikál podľa novely Ladislava Grosmana a rovnomenného oscarového filmu (v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom a Idou Kamińskou).

Dej muzikálu sa odohráva v júni roku 1942, teda v období, kedy sa novovzniknutý Slovenský štát prostredníctvom Hlinkových gárd podieľal na deportácii židovských občanov zo Slovenska. Muzikál je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej.

Tematizuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii. Cez príbeh obyčajného stolára Tóna Brtka rozvíja podobenstvo o zodpovednosti človeka nielen za svoj život, ale aj za životy ľudí okolo neho, príbeh o zvlčilosti doby, ktorá vôbec nemusí byť len minulosťou, ale ktorá sa znovu a znovu vracia v rôznych podobách aj v súčasnosti. A je len vecou svedomia každého súčasníka, či sa k takýmto reinkarnáciám fašizmu či nacizmu či národného socializmu či klérofašizmu postaví zoči - voči alebo sa otočí chrbtom...

Obchod na korze je o zlyhaní ľudského charakteru, ale aj celej spoločnosti. Otvára temné obdobie a zároveň vedome nepriznávané dedičstvo Slovenského štátu, s ktorým sa naša spoločnosť doteraz celkom nevyrovnala.

Tóna Brtka stvárňuje Csongor Kassai v alternácii s Ondrejom Kovaľom, Rozáliu Lautmanovú hrá Božidara Turzonovová v alternácii so Zuzanou Kronerovou, ale na doskách sa objaví množstvo ďalších skvelých hercov.

Viac informácií sa dozviete na: www.nova-scena.sk, Foto: Ctibor Bachratý

Spracoval Prokop Slováček


 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.